Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

Earl Wild (94) americký klavírista a skladatel

Slynul pověstí jednoho z největších hudebníků minulého století. Soustředil se na uvádění děl George Gershwina, které nahrával pod taktovkou Artura Toscaniho či Arthura Fiedlera.

Rodák z pensylvánského Pittsburghu se k pianu poprvé posadil ve třech letech. O rok později započal muzikantská studia, mimo jiné u žáka Ignacyho Paderewského Paula Doguereaua. Časem se věnoval také hře na cello, kontrabas a flétnu. Už ve dvanácti byl pozván k odvysílání několika svých živých koncertů v rozhlase.

Bylo mu teprve jednadvacet let, když oslnil podáním slavné Rhapsody in Blue. Ve čtyřiadvaceti se stal prvním klavíristou, který měl televizní recitál. Za druhé světové války sloužil v kapele amerického námořnictva, jezdil po posádkách a hrával vojákům americkou hymnu před projevy tehdejší první dámy Eleanor Rooseveltové.

Posléze koncertoval sólově, jeho široký repertoár zahrnoval barokní skladby, Mozartovu tvorbu a práce moderních autorů, ale doprovázel také mnohé věhlasné operní hvězdy formátu Marie Callasové. Muž s absolutním sluchem, fascinující technikou a fenomenální pamětí byl též dirigentem a skladatelem, napsal například velikonoční oratorium Zjevení (1962). Dvakrát se objevil na titulní stránce magazínu Time. V roce 1997 získal Grammy za album Earl Wild: The Romantic Master.

I přes pokročilý věk se donedávna objevoval v popularizačních pořadech a přednášel na univerzitách. Naposledy vystoupil před dvěma roky v Los Angeles.

Zemřel v sobotu 23. ledna v kalifornském Palm Springs na selhání srdce. Téměř čtyřicet let žil s přítelem Michaelem Rollandem Davisem.

***

Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...