Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

David Mills (48) americký televizní scenárista, producent a novinář

Získal dvě ceny Emmy jako výkonný producent a scenárista minisérie televize HBO The Corner (2000) z prostředí baltimorských narkomanů. Už na univerzitě v Marylandu pracoval ve školním časopisu The Diamondback. Později s kamarády založil fanzin Uncut Funk, který se zabýval hudbou George Clintona a jeho kapely Parliament-Funkadelic. Po absolutoriu psal pro The Wall Street Journal, The Washington Post a The Washington Times. Coby hudební fanoušek si k rozhovorům často vybíral hiphopové a rapové umělce. Zaznamenával jejich rasistické výroky, proti nimž je Dušek čajíček, které pak vyvolávaly pobouření veřejnosti. V roce 1998 z nich sestavil knihu.

V roce 1993 vymyslel se spolužákem Davidem Simonem scénář epizody seriálu Zločin v ulicích, v níž jeden kriminálník zabije jiného, protože mu zničil vzácnou desku. Získal za ni cenu Sdružení amerických scenáristů a rozhodl se opustit novinařinu a psát pro televizi. Další úspěch zaznamenal s devíti díly seriálu Policie New York (1995–1997) a stal se snad nejvyhledávanějším afroamerickým autorem.

Dále se podílel na několika epizodách seriálů Pohotovost (1994), The Wire (2002– 2006), Kingpin (2003) a Usvědčení (2006), v nichž se většinou zabýval rasovou nesnášenlivostí.

Zemřel náhle 30. března v New Orleansu na mozkovou výduť přímo při natáčení své nové série Treme, která líčí životy obyvatel města po ničivém hurikánu Katrina, a nedožil se tak dubnové premiéry její první části.

O autorovi| Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...