Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

Lena Horne (92) americká zpěvačka, filmová a divadelní herečka Začínala jako baletka v harlemském Cotton Clubu, kde o ni pečoval Duke Ellington, pak zpívala s orchestrem Noble Sissla, s nímž vydala první desky. Během druhé světové války účinkovala v divadelních a filmových muzikálech, ale přes veškerý úspěch se setkávala s rasovými předsudky. Objevila se např. v Stoneově Bouřlivém počasí (1943), v Thorpeově díle Dvě děvčátka a námořník (1944) či v Minneliho snímcích Domek na nebi (1943) a Ziegfeldův kabaret (1946).

Jejím druhým mužem se stal tajně v Paříži roku 1947 skladatel a dirigent Lennie Hayton, neb šlo o jedno z prvních rasově smíšených manželství v Hollywoodu.

Kvůli přátelství s pěvcem Paulem Robesonem byla později podezřívána z levicových názorů, vystupovala nicméně v televizi a v nočních klubech, točila desky a před kameru se vrátila ve westernu Smrt pistolníka (1969) a v úloze hodné čarodějky Glindy v Čaroději (1978) Sidneyho Lumeta, jehož třetí manželkou byla její dcera, novinářka Gail.

Pořídila spoustu vynikajících nahrávek, v nichž tvořily většinu jejího repertoáru evergreeny, ale také jazzová čísla, zpívaná expresivním stylem.

V roce 1981 obdržela zvláštní cenu Tony za hlavní roli v broadwayském autobiografickém představení Dáma a její hudba, jež drží absolutní rekord, neboť dosáhlo 333 repríz. Vyneslo jí i první Grammy za nejlepší ženskou popovou nahrávku, druhou dostala za nejlepší jazzové zpívané album An Evening with Lena Horne (1995), od roku 1989 měla Grammy za celoživotní dílo.

Zemřela v neděli 9. května v New Yorku.

Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek