Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

Lena Horne (92) americká zpěvačka, filmová a divadelní herečka Začínala jako baletka v harlemském Cotton Clubu, kde o ni pečoval Duke Ellington, pak zpívala s orchestrem Noble Sissla, s nímž vydala první desky. Během druhé světové války účinkovala v divadelních a filmových muzikálech, ale přes veškerý úspěch se setkávala s rasovými předsudky. Objevila se např. v Stoneově Bouřlivém počasí (1943), v Thorpeově díle Dvě děvčátka a námořník (1944) či v Minneliho snímcích Domek na nebi (1943) a Ziegfeldův kabaret (1946).

Jejím druhým mužem se stal tajně v Paříži roku 1947 skladatel a dirigent Lennie Hayton, neb šlo o jedno z prvních rasově smíšených manželství v Hollywoodu.

Kvůli přátelství s pěvcem Paulem Robesonem byla později podezřívána z levicových názorů, vystupovala nicméně v televizi a v nočních klubech, točila desky a před kameru se vrátila ve westernu Smrt pistolníka (1969) a v úloze hodné čarodějky Glindy v Čaroději (1978) Sidneyho Lumeta, jehož třetí manželkou byla její dcera, novinářka Gail.

Pořídila spoustu vynikajících nahrávek, v nichž tvořily většinu jejího repertoáru evergreeny, ale také jazzová čísla, zpívaná expresivním stylem.

V roce 1981 obdržela zvláštní cenu Tony za hlavní roli v broadwayském autobiografickém představení Dáma a její hudba, jež drží absolutní rekord, neboť dosáhlo 333 repríz. Vyneslo jí i první Grammy za nejlepší ženskou popovou nahrávku, druhou dostala za nejlepší jazzové zpívané album An Evening with Lena Horne (1995), od roku 1989 měla Grammy za celoživotní dílo.

Zemřela v neděli 9. května v New Yorku.

Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!