Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

Rammellzee (50) americký hiphopový performer a výtvarník Patřil k nejvýznamnějším umělcům, kteří sbližovali hiphopovou kulturu se středním proudem a ovlivnil kapely The Beastie Boys a Cypress Hill. Realizoval se však nejen jako rapový MC, ale také tvůrce vizuálních artefaktů. Je považován za průkopníka graffiti, který se projevoval už koncem 70. let na vozech oblíbené linky A newyorské podzemky. Vystavoval v USA a po celém světě.

V roce 1982 se zúčastnil prvního evropského mezinárodního hiphopového turné The New York City Rap Tour vedle známých jmen jako Africa Bambaataa, Rock Steady Crew a Fab5. V produkci JeanaMichela Basquiata natočil s K-Robem úspěšný více než desetiminutový (!) singl Beat Bop (1983).

Před třemi roky se na Febiofestu promítal Silverův dokument Style Wars (1984) o počátcích graffiti a hip hopu v New Yorku, v němž se také objevil, neznáme o dva roky starší kultovní Ahearnův Wild Style, s jeho skladbou Rammellzee and Shock Dell at the Amphiteatre. Jim Jarmusch, který mu ve snímku Podivnější než ráj (1984) dal roličku muže s penězi, o excentrikovi, jenž tajil své skutečné jméno a vystupoval v maskách, prohlásil, že „je to typ chlapíka, se kterým můžete mluvit dvacet minut, a celý váš život se pak změní, kdybyste mu jen rozuměli.“

Zpíval vokály na elpíčku reggae dvojice Sly & Robbie Rhythm Killers (1987) nebo na desce sestavy Death Comet Crew This Is Riphop (2004). Vydal jediné sólové album The Bi-Conicals of the Rammellzee (2004).

Zemřel v úterý 29. června v New Yorku. Byl ženat s Carmelou Zagariovou.

Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...