Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

Satoši Kon (46) japonský filmový režisér

Byl považován za jednoho z nejslibnějších tvůrců tzv. anime, tedy animovaných filmů a seriálů nakreslených stylem manga, jež zdaleka (nebo vůbec) nejsou určeny dětskému divákovi. Po střední škole navštěvoval Vysokou školu umění v Musašinu a během studií dostal práci v populárním manga časopisu Youth Magazine.

Na mezinárodní scéně se proslavil debutem, psychologickým thrillerem Perfect Blue (1997), jehož hrdinkou je zpěvačka dívčího tria, která touží stát se herečkou a je obsazena do snímku, v němž má představovat oběť znásilnění. Nebo je obětí znásilnění, která si představuje, že je zpěvačkou, která... atd. Kritici tuhle změť scén, snů a vizí považují za dokonalý vhled do paranoidního mozku.

Potom natočil Herečku tisíciletí (2001), v níž se prolíná natáčení dokumentu o bývalé umělkyni s její minulostí a dávnými rolemi. Film zaujal režiséra Stevena Spielberga, jehož společnost DreamWorks koupila jeho distribuční práva pro USA.

Naše publikum se mohlo seznámit na DVD s jeho pozoruhodným dílem v podobě dvou titulů. Tokijští kmotři (2003) jsou svérázným vánočním rodinným příběhem o notorickém alkoholikovi, puberťačce, která utekla z domova, a transvestitovi, kteří najdou na ulici opuštěné nemluvně a vydají se hledat jeho rodiče. V poslední práci Paprika (2006) hraje hlavní úlohu ukradený přístroj, s jehož pomocí psychiatři vstupují do snů svých pacientů a ovlivňují jejich kroky. Nedožil se uvedení novinky The Dream Machine, což má být road movie s roboty.

Zemřel v úterý 24. srpna na rakovinu slinivky.

Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...