Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

Corneille (88) nizozemský malíř Narodil se jako Guillaume Cornelis van Beverloo v belgickém Lutychu holandským rodičům. Studoval na Výtvarné akademii v Amsterdamu. V roce 1948 spoluzakládal hnutí REFLEX a o rok později CoBrA (nazvaného dle iniciál Kodaně, Bruselu a Amsterdamu). Karel Appel, Constant, Christian Dotremont a další ve svém manifestu odvrhli surrealismus a přišli s požadavkem úplného osvobození formy a barev.

Třebaže skupina trvala jen tři roky, výrazně přispěla k rozvoji evropského abstraktního expresionismu. Vydávala též časopis, do něhož psal verše. Po jejím rozpadu se přestěhoval do Paříže.

Pod pseudonymem Corneille se pod vlivem Joana Miróa a Paula Kleea věnoval malování složitých abstraktních figur. Po čtyřicítce se jeho styl změnil a nabyl konkrétnějších rysů. Rád cestoval jen tak s batohem po světě a zážitky vtělil do obrazů z Afriky či Mexika. Nejčastějšími motivy byli ptáci, nahé ženy či krajiny viděné z ptačí perspektivy. Jeho vynikající dílo je zastoupeno např. v pařížském Centre Georges Pompidou, v newyorském Muzeu moderního umění, vystavoval i v Izraeli.

Plátno Vlna vlastní Slovenská národná galéria v Bratislavě. Na loňské aukci v Brně se vydražila jeho serigrafie Zelený akt se žlutým papouškem za pouhých 6000 korun. Loni jsme mohli vidět tvorbu skupiny na expozici v pražském Muzeu Kampa. Byl laureátem řady významných cen, mj. rakouské Herbert Boeckl Preis, (kterou dostal i Zdeněk Sýkora). Zemřel v neděli 5. září v pověstném sídle malířů Auverssur-Oise u Paříže, kde zesnul a spočívá též Vincent van Gogh.

Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.