Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

Corneille (88) nizozemský malíř Narodil se jako Guillaume Cornelis van Beverloo v belgickém Lutychu holandským rodičům. Studoval na Výtvarné akademii v Amsterdamu. V roce 1948 spoluzakládal hnutí REFLEX a o rok později CoBrA (nazvaného dle iniciál Kodaně, Bruselu a Amsterdamu). Karel Appel, Constant, Christian Dotremont a další ve svém manifestu odvrhli surrealismus a přišli s požadavkem úplného osvobození formy a barev.

Třebaže skupina trvala jen tři roky, výrazně přispěla k rozvoji evropského abstraktního expresionismu. Vydávala též časopis, do něhož psal verše. Po jejím rozpadu se přestěhoval do Paříže.

Pod pseudonymem Corneille se pod vlivem Joana Miróa a Paula Kleea věnoval malování složitých abstraktních figur. Po čtyřicítce se jeho styl změnil a nabyl konkrétnějších rysů. Rád cestoval jen tak s batohem po světě a zážitky vtělil do obrazů z Afriky či Mexika. Nejčastějšími motivy byli ptáci, nahé ženy či krajiny viděné z ptačí perspektivy. Jeho vynikající dílo je zastoupeno např. v pařížském Centre Georges Pompidou, v newyorském Muzeu moderního umění, vystavoval i v Izraeli.

Plátno Vlna vlastní Slovenská národná galéria v Bratislavě. Na loňské aukci v Brně se vydražila jeho serigrafie Zelený akt se žlutým papouškem za pouhých 6000 korun. Loni jsme mohli vidět tvorbu skupiny na expozici v pražském Muzeu Kampa. Byl laureátem řady významných cen, mj. rakouské Herbert Boeckl Preis, (kterou dostal i Zdeněk Sýkora). Zemřel v neděli 5. září v pověstném sídle malířů Auverssur-Oise u Paříže, kde zesnul a spočívá též Vincent van Gogh.

Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...