Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

Tom Bosley (83) americký televizní, divadelní a filmový herec

V zámoří byl neobyčejně populární díky roli otce a majitele obchodu se železářstvím Howarda Cunninghama v rodinném nostalgickém seriálu televize ABC Šťastné dny (1974–1984). V anketě týdeníku TV Guide o nejlepšího tatínka obrazovky všech dob se umístil na devátém místě.

Posléze si zahrál po boku Angely Lansburyové šerifa Tuppera ve známém cyklu To je vražda, napsala (1984–1988) a amatérského detektiva faráře v Případech otce Dowlinga (1989–1991).

Rodák z Chicaga, syn obchodníka s nemovitostmi a koncertní pianistky, po válečné službě u námořnictva krátce studoval herectví v New Yorku u Lee Strasberga a zároveň se živil jako vrátný a šatnář.

V roce 1960 získal cenu Tony za titulní úlohu legendárního newyorského starosty La Guardii v muzikálu Fiorello!, jehož představoval nepřetržitě v osmistovce repríz. Na Broadway se vrátil až před šestnácti lety v disneyovské zpěvohře Kráska a zvíře.

Ve filmu se relativně uplatnil méně. Debutoval coby nápadník Natalie Woodové v Mulliganově snímku Muž, o němž nic nevím (1963), objevil se v postavě klamaného manžela v Hillově Světě Henryho Orienta (1964) nebo naposledy v Meyersové Zpovědním tajemství (2005) a nedávno v Poulově Záložním plánu (2010) v epizodní roli ctitele babičky Jennifer Lopezové.

Zemřel v úterý 19. října v Rancho Mirage na selhání srdce, přičemž trpěl rakovinou plic. S první manželkou, tanečnicí Jean Eliotovou, měli dceru Amy. Když mu žena v roce 1978 zesnula, po dvou letech si vzal herečku Patricii Carrovou.

O autorovi| Jan Rejžek, Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje

Autor:

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...