Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

Andy Irons (32) havajský surfař V letech 2002–2004 byl mistrem světa a odborníci ho stále považovali za jednoho z nejlepších sportovců odvětví vedle hvězd, jako jsou Kelly Slater nebo Mick Fanning. Na rodné Havaji získal čtyři tituly v prestižní Vans Triple Crown of Surfing, v letech 2003–2005 vyhrál soutěž Quiksilver Pro France a za kariéru dobyl devatenáct prvenství v profesionálních turné, naposledy začátkem letošního září na Tahiti.

Havajský guvernér na jeho počest vyhlásil datum 13. února Dnem Andyho Ironse. Vyrůstal na tichomořském ostrůvku Kaua’i v osadě Hanalei a v ideálním prostředí, kde se mimochodem točil Loganův muzikál Jižní Pacifik (1958), začal od dětství jezdit po vlnách. Jeho mladší bratr Bruce byl rovněž závodníkem Světové surfařské série a založili spolu soutěž pro surfařské talenty.

Jeho mrtvé tělo našli v úterý 2. listopadu v hotelovém pokoji v texaském Dallasu, přes který se vracel ze závodů v Portoriku. Tam absolvoval jen první kolo a pak odstoupil, protože se necítil dobře a domníval se, že si z předchozího mítinku v Portugalsku přivezl nějakou chorobu.

Rodinní příslušníci uvedli, že měl virovou nemoc leprikosia, známou též jako horečka dengue, jež patří k nejzávažnějším nově se šířícím infekcím, vyskytuje se ve většině turisticky oblíbených tropických zemí a přenášejí ji komáři. Policie však vznesla podezření, že se předávkoval metadonem, a závěr přinesou toxikologické testy a pitva.

Andyho manželka Lyndie je těhotná a za měsíc by měla přivést na svět jejich prvorozeného syna.

Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek