Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

Roman Richtermoc (60) český akademický sochař Ústecký rodák pro své město vytvořil sochu Tomáše Garrigua Masaryka do stejnojmenného střekovského parku. Byla odhalena předloni k 28. říjnu tamtéž, kde stála původní Schubertova, kterou Němci v roce 1938 údajně hodili do Labe. Byl rovněž autorem pomníku Masaryka a Edvarda Beneše v Mladé Boleslavi.

Po studiích na hořické střední průmyslové škole sochařskokamenické ho přijali na Akademii výtvarných uměni v Praze do ateliéru profesora Karla Lidického. Uměleckou dráhu zahájil cykly prací s dětskou tematikou a řadou portrétů starých lidí. Pro plastiky používal cín i pískovec. Později tvořil pomníky obětem druhé světové války v Opatovicích, v České Třebové a v Chotěboři. Od roku 1975 se zúčastňoval kolektivních výstav doma i v zahraničí, je zastoupen v galeriích i v soukromých sbírkách v mnoha evropských zemích i ve Spojených státech.

Výčet rozsáhlého díla zahrnuje např. Generaci u ústeckého Domova důchodců na Severní terase z roku 1987, Samaritánku u chrudimské nemocnice, Děti v pražských Riegrových sadech, pamětní desku spisovateli Viktoru Fischlovi v Hradci Králové. Jeho artefakty zdobí též veřejné prostranství v německé Chotěbuzi a v kraji Sachsen Anhalt, pískovcová plastika Folklór vznikla pro nizozemské město Odoorn.

Věnoval se též grafice a v posledních letech medailérství. Dal podobu výroční královéhradecké ceně Primus inter pares a ceně primátora Ulricha.

Zemřel v neděli 7. listopadu v Hořicích, kde organizoval od roku 2002 známá mezinárodní sochařská sympozia. Měl tři syny.

O autorovi| Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!