Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

Richard Abruzzo (47), Carol Rymerová Davisová (65) američtí balonoví letci ,

Koncem září se zúčastnili vedle devatenácti posádek 54. ročníku nejprestižnějšího závodu Gordona Bennetta v balonovém létání, který už vyhráli v roce 2004, když z francouzského Thionville urazili 1803 kilometrů za necelých 53 hodin.

Vzduchoplavci v něm soutěží o to, kdo nejdále doletí se zásobou 1000 kubíků. Čtyři dny po startu řídicí středisko zaslechlo poslední zprávu: „Míříme k Albánii, uháníme kupředu.“ O něco později se ozvalo volání o pomoc. Nikterak nepomohlo, že se vybavili radarovým odpovídačem, rádiem, satelitními i mobilními telefony, záchrannými vestami a čluny. Předpokládá se, že balon zasáhl v bouři blesk. Po týdnu marného pátrání byli prohlášeni za nezvěstné. Jejich těla našla rybářská loď v pondělí 6. prosince v Jaderském moři u italského pobřeží.

Richardovým otcem byl známý průkopník tohoto sportovního odvětví Ben Abruzzo z Albuquerque v Novém Mexiku, jenž byl členem prvního týmu, který v roce 1981 přeletěl v balonu. Sám zahynul před pětadvaceti lety při havárii soukromého letadla. Syn byl dekorován Harmonovou cenou jako nejlepší aeronaut v letech 2001, 2003 a v páru s Davisovou v roce 2005. S manželkou Nancy měli syna Rica a dceru Mary Pat.

Carol pocházela z Denveru v Coloradu, pracovala jako radioložka a dvaadvacet let sloužila v záloze armády Spojených států coby lékařka ve zdravotnické službě, před devíti lety odešla do civilu s hodností plukovnice. Dvaačtyřicet let byla provdána za Johna Davise a vychovali dcery Heather a Marne.

O autorovi| Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek