Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

James Moody (85) americký jazzový saxofonista a flétnista Rodák z města Savannah přišel na svět s částečným sluchovým postižením. Od strýce dostal první altsaxofon v šestnácti letech, později však dal přednost tenorsaxofonu. Prosadil se v ryze černošské kapele amerického letectva. Po druhé světové válce spolupracoval Moody prakticky se všemi velikány jazzové scény, nejdéle s Dizzym Gillespiem, jak v jeho orchestru, tak po letech v kvintetu.

Od poloviny 50. let přidal ke svým oblíbeným nástrojům jako jeden z prvních hráčů i flétnu, třebaže žertoval: „Já nejsem hráč na flétnu, já jsem držák na flétnu.“ Na rozdíl od jiných zadumaných instrumentalistů kořenil vystoupení humorem, neváhal zařadit do repertoáru i Vyvalte sudy a rád se pouštěl do zpěvu. Jeho nejznámější skladbou je Moody’s Mood for Love, volná variace na melodii I’m in the Mood for Love, kterou pak otextoval Eddie Jefferson a nazpívali mj. Aretha Franklinová, Van Morrison a Amy Winehousová. V Eastwoodově snímku Půlnoc v zahradě dobra a zla (1997) si zahrál muže, který chodí na procházku s neviditelným psem. Dvakrát jeho kariéru narušila závislost na alkoholu. Po vyléčení se koncem 60. let Moody neúspěšně pokoušel prosadit s vlastní sestavou a sedm let si vydělával jako anonymní člen hotelového orchestru v Las Vegas.

V roce 1993 vstoupil Moody do bigbandové a jazzové síně slávy. V různých kategoriích byl celkem čtyřikrát nominován na Grammy, naposledy za letošní album Moody 4B.

Zemřel ve čtvrtek 9. prosince v San Diegu na rakovinu slinivky. Ze dvou manželství měl tři syny a dceru.

O autorovi| Jan Rejžek, Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje

Autor:

byt s terasou
byt s terasou

Velvarská, Horoměřice, okres Praha-západ
7 450 000 Kč