Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

Eunice Sanbornová (114) Američanka s titulem nejstaršího člověka na světě Tohoto titulu nabyla předloni 4. listopadu, když zesnula jeho držitelka, francouzská jeptiška Eugénie Blanchardová z ostrova Sv. Bartoloměje v Karibském moři. Zemřela v pondělí 31. ledna v texaském Jacksonville.

Dle údajů Světové gerontologické organizace se narodila jako Eunice Allen Lyonsová ve městě Lake Charles v Louisianě 20. července 1896 - za vlády prezidenta Grovera Clevelanda, krátce po zahájení první moderní olympiády a pro srovnání, pět měsíců po narození André Bretona. Pozůstalí však tvrdí, že z matriky plyne, že byla o rok starší, a loni s ní oslavili stopatnáctiny.

Otec byl Němec, matka Irka. Celý rekordně dlouhý život pobývala Eunice v domácnosti, coby členka baptistické církve se činila ve své komunitě a zpívala v kostelním sboru. Z prvního manželství, do něhož vstoupila v roce 1913, měla jedinou dceru Dorothy, která odešla v devadesáti letech, před pěti lety. Muž Joe jí zahynul při dopravní nehodě.

S druhým chotěm Wesleyem se přestěhovali do Texasu, kde v Cherokee County vybudovali slavnou vyhlídku Love’s Lookout a první zdejší koupaliště. Jejím třetím manželem byl Grant Sanborn.

Úctyhodný titul nejstarší seniorky nyní přechází na Besse Cooperovou ze státu Georgia, které je sto čtrnáct let a pět měsíců. Držitelkou absolutního rekordu v dlouhověkosti je ovšem oficiálně Francouzka Jeanne Calmentová, která opustila tento svět 4. srpna 1997 s bilancí sto dvacet dva let a sto šedesát čtyři dní.

Nejstarší člověk skonal náhodou minulou středu také v České republice, Marie Smejkalová z Kroměříže se dočkala sto sedmi let věku.

O autorovi| Jan Rejžek, Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje

Autor: