Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

Ondrej Malachovský (81) slovenský operní zpěvák

Impozantní zjev a mohutný, znělý bas vstoupil do Opery Slovenského národního divadla v Bratislavě v roce 1959 v úloze Gremina z Čajkovského Evžena Oněgina.

Na této scéně účinkoval Malachovský za téměř 40 let ve více než 80 inscenacích, angažoval se též v komorních recitálech, na výchovných koncertech a věnoval se pedagogické činnosti.

Rodák z Badína u Banskej Bystrice původně hrál ochotnické divadlo. Po návratu z vojny vystudoval konzervatoř. K jeho mistrovským výkonům patří komtur z Mozartova Dona Giovanniho, verdiovský Fernando z Trubadúra, Sparafucile z Rigoletta, Jakubo Fiesco ze Simona Boccanegry, Musorgského Boris Godunov nebo Falstaff z Nicolaiových Veselých paniček windsorských.

S oblibou ztvárňoval při vesměs premiérových uvedeních historické role původní slovenské tvorby, jako byl Štelina ze Suchoňovy Krútňavy, Svätopluk z díla stejného skladatele nebo figury v Cikkerových operách Obliehanie Bystrice či Mister Scrooge. VKašlíkově filmové verzi Dvořákovy Rusalky (1962) zpíval vodníka, ovšem tvář postavě propůjčil Josef Hlinomaz, pěvecký part si zopakoval v další Weiglově kinematografické podobě z roku 1977, na plátně se však skvěl zjev Přemysla Kočího. V roce 1985 se objevil coby Sarastro v Lutherově snímku Zabudnite na Mozarta. Tři sezony byl sólistou opery v Kolíně nad Rýnem, hostoval též v Brně a v Lublani.

Zemřel v neděli 3. dubna v Bratislavě, dva dny před svými dvaaosmdesátými narozeninami. Také jeho dva synové Martin a Svätopluk jsou operními pěvci.

O autorovi| Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek