Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Je nesmyslné trvat na mýtu o osvobození Prahy. Některé události ze vzpomínek vypadly, říká historik Kolář

Některé historické mýty kolem posledních dnů a týdnů války přetrvávají. Diskuse o „ikonických“ událostech mnohdy přebíjí povědomí o řadě dalších důležitých a zajímavých činů. Na povstalecké akce v závěru války, které se udály mimo Prahu, se trochu zapomíná. V rozhovoru k 75. výročí konce druhé světové války to řekl historik Ondřej Kolář ze Slezského zemského muzea.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
KK

K81a98r61o55l 55K68h11o32d63l

10. 5. 2020 10:10

Konečně normální Kolář.

0 0
možnosti
VD

Jestli je něco nesmyslné, pak takhle rozpitvávat posledních pár dní války, která trvala téměř 6 let a jejíž celý průběh dospěl k tomuto několikadennímu závěru. Tím neříkám, že se to nemá uvést z historického hlediska na pravou míru, ale mám pocit, jako by jen ono "osvobození Prahy" tvořilo zásadně celou druhou světovou válku... A to snad ne?

0 0
možnosti

Drozde, Vaše pocity neodpovídají historické skutečnosti, protože „osvobozením" hlavního města bylo důležité pro Stalina dokončit to, co bylo již prakticky dohodnuto v Jaltě a tak jsme upadli do sféry vlivu zrůdné komunistické ideologie. To bylo pro nás nejen zásadní, ale i fatální.

0 0
možnosti
PK

Spíše bych řekl, že některé události byly komunistickou stranou ze vzpomínek vypadnuty.

Dodnes se ve školách učí o historii minulého století dle rozhodnutí strany a vlády minulého režimu.

0 0
možnosti

Ano je to tak. Vyučoval jsem ještě nedávno dějepis na střední škole. Mohli jsme v rámci vzdělávacích programů použít jen literaturu doporučenou ministerstvem školství, ale i tak byl prostor pro diskuzi s žáky na toto téma a potom záleží na kantorovi, kterak to podává. Učitelé a učitelky byli a jsou v historii vzdělaní z dob minulého století a tato neblahá tradice tak pokračuje dále!

0 0
možnosti
FN

Tak to dopadne, když plzeňský právník fušuje do historie.

0 0
možnosti
PN

PŘÍKAZ

Nejvyššího velitele

Vrchního velitele Rudé armády a námořnictva

Dne 8. května 1945 v Berlíně podepsali představitelé německého vrchního velení akt o bezpodmínečné kapitulaci německých ozbrojených sil.

Velká vlastenecká válka, kterou sovětský lid vedl proti nacistickým útočníkům, byla vítězně dokončena, Německo bylo úplně poraženo.

Soudruzi Rudoarmějci, muži Rudého námořnictva, seržanti, staršinové, důstojníci armády a námořnictva, generálové, admirálové a maršálové, gratuluji vám k vítěznému konci Velké vlastenecké války.

Na památku úplného vítězství nad Německem dnes, 9. května, Den vítězství, v 10 hodin, hlavní město naší vlasti, Moskva, jménem vlasti, vzdává hold statečným jednotkám Rudé armády, lodím a jednotkám námořnictva, které vyhrály toto skvělé vítězství, třiceti dělostřeleckými salvy tisíců zbraní .

Věčná sláva hrdinům, kteří padli v bitvách o svobodu a nezávislost naší země! Ať žije vítězná Rudá armáda a námořnictvo!

Vrchní velitel maršál Sovětského svazu I. Stalin

9

0 0
možnosti
PN

9. května roku 1945

0 0
možnosti
PN

9.května byla Praha osvobozena od posledního odporu Němců Rudou Armádou. V Praze ještě například na Klárově proběhla přestřelka mezi tanky Rudé Armády a německými Hetzery.Během dne byla Praha čištěna od německých fanatických odstřelovačů, kteří se zabarikádovali ve vyšších patrech budov nebo ve střechách a stříleli sovětské vojáky i české civilisty v ulicích. Jednalo se převážně o příslušníky SS, kteří tvořili velkou část německých vojsk.

Každopádně Němci podepsali 7.května se Sovětským Svazem a spojenci kapitulaci s platností od 8.května 23:00h. Německé jednotky prchaly z města po silnici na Beroun a Plzeň od 23:00 do rána 9:00 následujícího dne 9. května směrem do amerického zajetí.Ostatní příslušníci jednotek Waffen SS se však této dohodě nepodřídili a pod velením SS-Gruppenführera Carla Friedricha von Pücklera, který byl velitelem jednotek Waffen-SS na území Protektorátu, pokračovali v boji až do 12. května. U Milína je v místě posledních bojů památník.

0 0
možnosti
DM

Rudá armáda dorazila do Prahy 9. května 1945 poté, co nacisté dne 8. května 1945 podepsali kapitulaci s Českou národní radou. Dorazili tak do již osvobozeného města.

0 0
možnosti
JS

takže Praha osvobozena nebyla, a naozaj, nejen zvonku, to tak vyzerá

0 0
možnosti
PN

Praha byla osvobozena Rudou Armádou. Význam Pražského povstání je v kontextu války v Evropě téměř nulový. Má však ohromný význam pro Pražáky, kteří si kvůli tomu mohou říkat, že také bojovali proti Němcům. Do bojů však vstoupili za vteřinu dvanáct před německou kapitulací. Kdyby vůbec nepovstali, výsledek boje proti Němcům by byl úplně stejný.

0 0
možnosti
JH

Pane Koláři, vy jako historik do toho přece nemůžete mluvit, pokud nemáte ten "správný protiruský názor" - jak to "přesně a správně" bylo, to nám vysvětlí Hřib, Kalousek, Bartoš a obdobní politici - historici, bez kterých bychom zůstali "hloupými a nevědomými bolševiky"...

0 0
možnosti
JH

Je vidět, na jaké lži stojí ten 9 květen, který je v rusku slaven, jako ukončení druhé světové války. Seberte jim osvobození Prahy, což je vlastně logické dle dostupných informací, a oni nemají defacto co slavit. Sovětčíci jsou vlastně už jen k smíchu jako banda pitomců a lhářů. Tím ale samozřejmě nechci říci, že bych zpochybňoval podíl SSSR na porážce Německa, ale vše, včetně tvrzení, že šlo o osvobození, je lež.

0 0
možnosti
PS

Já bych si dovolil oddělit oběti národů, kteří bojovali na straně Rudé armády od toho, k čemu pak toto vítězství sloužilo. Za to ti, co položili život nebo zdraví obvykle nemohli. Konečně i jim lhali a řada z nich se nedočkala ani respektu za to, co vykonali. SSSR se nikdy ke svým hrdinům moc hezky nechoval, viz např. ti na první sovětské atomové ponorce. O těch se nesmělo ani mluvit.

0 0
možnosti
PS

Myslím, že je nepodstatné se hádat o to, kdo se komu vzdal. Rudá armáda měla nepochybně značný podíl na porážce Třetí říše. Nicméně Američané osvobodili a odešli. Rusové osvobodili a zůstali jejich poradci, fakticky něco jako protektoři. Je toto osvobození ? Jak jsme zjistili v roce 1968, tak skutečně to nebylo osvobození, jen jiná okupace. Děkovat za to, že hned po tzv. osvobození odvlekla NKVD některé spoluobčany do Gulagu, si nejsem jist, že je úplně správné.

0 0
možnosti
AN

Poradci přišli hlavně po roku 48.

0 0
možnosti