Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nelly Furtado nechce peníze za zpěv Kaddáfímu

Česko

LOS ANGELES Kanadská zpěvačka Nelly Furtado se rozhodla, že se vzdá milionu dolarů, který si v roce 2007 vyzpívala v Itálii coby honorář za vystoupení pro rodinu libyjského diktátora Muammara Kaddáfího. O svém rozhodnutí informovala na sociální síti Twitter, napsala včera agentura Reuters.

„V roce 2007 jsem dostala milion dolarů od klanu Kaddáfíových za pětačtyřicetiminutové vystoupení pro hosty v italském hotelu. Ty peníze daruji,“ napsala Furtado. Zpěvačka zatím neupřesnila, jaké charitativní organizaci či jinému subjektu hodlá peníze věnovat. Furtado se kromě zpěvu věnuje právě podpoře neziskových organizací a menšin. V roce 2009 vystupovala například v kampani pro legální stahování hudby z internetu, vloni zpěvačka vyjádřila podporu sňatkům osob stejného pohlaví, které jsou v Kanadě legální. Dvaatřicetiletá Furtado se narodila v kanadské provincii Britská Kolumbie, její rodiče pocházejí z Azorských ostrovů. Zpěvačka se zajímala o hudbu již od dětství. Začínala jako sboristka v kostele, ve dvanácti letech vystupovala poprvé se skupinou. O rok později složila první texty ve španělštině. Furtado nejen píše texty, ale také skládá hudbu. Hraje na několik hudebních nástrojů.

Její první album s názvem Whoa, Nelly! vyšlo v roce 2000 a získala za něj cenu Grammy díky songu I’m Like a Bird. Po narození dcery v roce 2002 se Furtadová vrátila na hudební scénu s albem Folklore. Hlavním singlem této desky byla píseň Forca, která se stala oficiální hymnou k mistrovství Evropy ve fotbale 2004 v Portugalsku.

Autor: