Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Nemají proč protestovat, nechápe Vondra vojáky

Česko

PRAHA Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) nevidí žádný důvod k tomu, aby vojáci demonstrovali proti chystaným finančním úsporám v rozpočtu armády. Někteří příslušníci armády se plánují připojit k zářijové demonstraci vojáků a hasičů namířené proti rozpočtovým škrtům vlády premiéra Petra Nečase. Na internetu zároveň vznikla petice proti plánovanému snížení platu a přídavku na bydlení vojáků z povolání, pod níž jsou dosud podepsány asi 2000 lidí.

„Nevidím žádný důvod k tomu, aby vojáci demonstrovali. Já i celé vedení tohoto resortu děláme všechny kroky pro to, abychom pro vojáky našli co nejlepší řešení, aby nenastala destabilizace v ozbrojených silách a aby nedošlo k nějakým hromadným odchodům,“ řekl Vondra. Pokud se bude v resortu propouštět, bude se to týkat úředníků, dodal ministr.

Obrana musí v příštím roce stejně jako ostatní resorty ušetřit deset procent na platech, stejnou částku na provozních a pět procent na investičních výdajích. Průměrná mzda vojáka je v letošním roce 24 676 korun. Oproti původnímu návrhu Vondra prosadil odklad zdanění vojenského příspěvku na bydlení na rok 2012. Obával se totiž, že pokud by se zdanění uskutečnilo hned od příštího roku bez kompenzací, z armády by mohlo narychlo odejít několik tisíc vojáků. Od ledna se tak sníží pouze výsluhy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!