Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav

jen za 49  Kč / 1. měsíc

Němci utnuli portugalskou jízdu

BASILEJ/PRAHA Rozjetý vlak z Pyrenejského poloostrova se jménem Portugalsko dojel na konečnou. Po skvělých výkonech v úvodu evropského šampionátu skončilo mužstvo kolem hvězdného Cristiana Ronalda na kopačkách německých fotbalistů. Ve čtvrtfinále Němci přehráli portugalský tým a výsledkem 3:2 jej vyprovodili z turnaje.

Přitom to byl právě výběr trenéra Scolariho, kdo šel do zápasu v lepším rozpoložení. Postup ze základní skupiny měl jistý už po dvou úvodních duelech. Němci, které bookmakeři před turnajem pasovali na hlavní favority, si však účast ve čtvrtfinále zajistili až jednogólovým vítězstvím v závěrečném souboji s Rakouskem.

Potrestaný německý trenér Joachim Löw byl navíc nucen sledovat utkání z tribuny, a mužstvo tak na lavičce vedl asistent Hansi Flick.

Obě strany se v úvodu střetnutí snažily vyvarovat zbytečných chyb v obraně, a diváci se proto první velké šance dočkali až po dvaceti minutách.

První gól si připsal Bastian Schweinsteiger Portugalský obránce Bosingwa nacentroval před bránu na Moutinha, ten ale nedokázal namířit míč přesně do sítě. Vzápětí pak o sobě dal vědět německý útok a kdo jiný by ho měl založit než druhý nejlepší střelec Eura Lukas Podolski.

Hráč Bayernu Mnichov utekl po levém křídle a jeho přízemní centr uklidil k pravé tyči Bastian Schweinsteiger. Scolari na lavičce Portugalců jen kroutil hlavou a to netušil, že za pět minut bude ještě hůř. Po faulu na Metzeldera rozehrál míč Schweinsteiger, na centr si vyskočil Klose a připsal si svůj premiérový zásah na šampionátu.

Portugalsko zareagovalo na dvoubrankovou ztrátu zvýšenou aktivitou v ofenzivě a taktovky se poprvé v zápase chopil klíčový hráč týmu Cristiano Ronaldo.

Pokračování na straně 16

Němci utnuli portugalskou jízdu...

Dokončení ze strany 15

Lehmann jeho rychlý útok z levé strany ještě vyrazil, ale odražený míč do branky poslal Nuno Gomes. Německý tým vsadil v druhé půli na defenzivnější pojetí hry, přesto dokázal přidat téměř navlas stejnou branku, jakou dal před přestávkou Klose. Ze standardní situace znovu centroval Schweinsteiger a tentokrát na 3:1 hlavičkoval Ballack.

Tři minuty před koncem zápasu se o drama postaral ještě Hélder Postiga, když hlavou snížil. Přesto Portugalci nedokázali soupeři oplatit poslední porážku z Mistrovství světa 2006 a Německo tak slaví postup mezi elitní kvartet Eura znovu po dvanácti letech.

Portugalsko 2

Německo 3

Branky: 40. Nuno Gomes, 87. Hélder Postiga - 22. Schweinsteiger, 26. Klose, 62. Ballack. Rozhodčí: Fröjdfeldt - Wittberg, Andrén (všichni Švéd.). ŽK: Petit, Pepe, Hélder Postiga - Friedrich, Lahm. Diváci: 40.000. Poločas: 1:2.

Portugalsko: Ricardo - Bosingwa, Pepe, Carvalho, Ferreira - Petit (73. Hélder Postiga), Moutinho (31. Meireles) - Simao, Deco, Cristiano Ronaldo - Nuno Gomes (67. Nani).

Německo: Lehmann - Friedrich, Mertesacker, Metzelder, Lahm - Rolfes, Hitzlsperger (73. Borowski) - Schweinsteiger (83. Fritz), Ballack, Podolski - Klose (89. Jansen).