Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Němci vyznamenali Havla

Česko

Bývalý český prezident Václav Havel převzal v Berlíně společně s Michailem Gorbačovem cenu Quadriga za svůj podíl na pádu železné opony.

BERLÍN „Ceny si vážím, vím, kdo ji získal v minulých letech,“ řekl bývalý český prezident Václav Havel krátce poté, co v Berlíně převzal sošku koňského čtyřspřeží jako výraz ocenění za „občanskou odvahu a průkopnického ducha“. Cenu Quadriga, udělovanou každoročně u příležitosti výročí znovusjednocení Německa, spolu s ním převzali i bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov a předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

Prestižní ocenění se uděluje vždy v Den německé jednoty. Letos uplynulo od znovusjednocení Německa přesně 19 let a 9. listopadu uplyne 20 let od pádu berlínské zdi. Havel a Gorbačov jsou pokládáni za osobnosti, které k pádu železné opony výrazně přispěly.

Český exprezident ve své děkovné řeči upozornil, že ještě nikdy nedostal nějaké ocenění současně s Gorbačovem. „Jsem rád (že se tak stalo), protože si uvědomuji významnou roli, kterou hrál (Gorbačov) při přípravě změn, které si dnes připomínáme,“ řekl Václav Havel.

V minulosti se stali majiteli sošky například ukrajinský prezident Viktor Juščenko, izraelský ministr zahraničí Šimon Peres, bývalý kancléř Helmut Kohl, afghánský prezident Hamíd Karzáí a v roce 2004 jako první Čech ředitel humanitární organizace Člověk v tísni Šimon Pánek.

Laudatio na Havla pronesl maďarský spisovatel György Konrád, který vyzdvihl některé charakterové vlastnosti bývalého českého státníka, například pokoru a smysl pro odpovědnost. „V mých očích byl zosobněním jasnozřivé a zodpovědné evropské politiky,“ řekl dále Konrád.

Havel se ve svém proslovu zamyslel nad důležitostí trpělivosti, která mu prý chyběla po zvolení prezidentem. „Byl jsem netrpělivý, protože se mi zdálo, že všechny změny, které mají proběhnout, probíhají vlekle, ospale, s komplikacemi, s překážkami,“ řekl exprezident. Kuratorium, složené z osobností německé politiky, hospodářství, médií a kultury, vybralo jako laureáty letošní Quadrigy také hudebníka Mariuse Müllera-Westernhagena a bojovnici za lidská práva Bärbel Bohleyovou.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!