Středa 5. června 2024, svátek má Dobroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Německý trh práce se Čechům neotevře

Česko

Pro pracovníky z České republiky zůstane uzavřené i Rakousko. Obě země to podle Vladimíra Špidly mají oznámit 1. května

BRUSEL Německo a Rakousko v pondělí oficiálně oznámily Evropské komisi, že nechají své pracovní trhy pro potenciální zaměstnance z postkomunistické osmičky další dva roky uzavřené. Češi tak v obou zemích nebudou moci pracovat minimálně do 30. dubna 2011.

Naopak Belgie, Dánsko a další státy komisi sdělily, že restrikce ruší. Pro Čechy a další nováčky tak bude otevřen pracovní trh už v pětadvaceti státech.

Faktor nezaměstnanosti Úředníci z Berlína a Vídně poslali Bruselu několikastránkovou obhajobu svého postupu, kde vysvětlují, proč chtějí přechodné období zachovat. Argumentují vysokou nezaměstnaností zejména nekvalifikovaných lidí a také mezi uchazeči o první pracovní místo.

Ani jeden stát přitom potíže na trhu práce nevztahuje přímo na nováčky. Německo upozorňuje například na vysokou nezaměstnanost v bývalé NDR a Rakousko uvádí, že počet zaměstnanců z východní Evropy mezi lety 2003 až 2008 stoupl o víc než padesát procent. Absolutní hodnotu a to, zda se příchod těchto nováčků negativně projevil na trhu s volnými místy, Rakušané neuvádějí. „Země nemusejí dokazovat, že jejich potíže způsobil příchod zaměstnanců z nových členských států. Musejí dokázat, že mají problém s nezaměstnaností obecně a odstranění bariér by to zhoršilo,“ řekla k tomu mluvčí eurokomisaře pro sociální věci Vladimíra Špidly Katharina von Schnurbein.

Špidlův úřad bude nyní stanovisko Německa a Rakouska „analyzovat“ a na základě toho se rozhodne, jak postupovat. Komise může buď vyslovit souhlas se zachováním bariér, anebo domluvit s oběma státy úpravu režimu. Pokud mezi Bruselem a Berlínem s Vídní nedojde ke shodě, může komise oba státy poslat k soudu za porušení evropského práva.

„Zatím nelze vyloučit ani jednu variantu. Analýza zabere několik týdnů a teprve poté padne náš verdikt,“ upřesňuje Katharina von Schnurbein.

Byť se má obecně za to, že Německo a Rakousko vede k prodloužení bariér domácí politika, a nikoli ekonomická nutnost, soudní dohra je v době ekonomické krize a končícího mandátu komise nepravděpodobná. Brány pracovního trhu pro obyvatele Česka a dalších zemí 1. května otevře i Norsko. To sice není členem Evropské unie, ale je členem Evropského hospodářského prostoru. Ten tvoří vedle sedmadvaceti členských států také Island, Lichtenštejnsko a Norsko. V EHP platí podobné svobody jako v Evropské unii včetně volného pohybu osob. Špidla to respektuje Německo a Rakousko tak zůstaly posledními zeměmi EU, které nějakým způsobem chrání svůj pracovní trh. Vladimír Špidla k tomu včera řekl, že sice respektuje právo obou zemí i nadále využívat přechodného období, na druhé straně ale zdůraznil, že i v současné ekonomické krizi by otevření pracovního trhu pomohlo vyřešit některé problémy.

Otevření pracovního trhu v Dánsku, Belgii a Norsku se týká Čechů, Slováků, Maďarů, Poláků, Lotyšů, Litevců, Estonců a Slovinců. Kodaň ruší zbývající překážky i Rumunsku a Bulharsku.

V roce 2004, kdy Česká republika společně s dalšími devíti zeměmi do unie vstoupila, otevřely svůj pracovní trh pouze tři členské země – Irsko, Velká Británie a Švédsko. K nim se od té doby postupně přidávají další členské země, které byly z počátku velmi opatrné. Přechodné období umožňující prodlužovat uzavření pracovních trhů skončí v roce 2011.

Autor: