Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nemoc a dovolená. Na inauguraci chybělo třicet poslanců i Sobotka

Česko

  8:00aktualizováno  10:37
PRAHA - Nemoc, plánovaná dovolená nebo rodinná záležitost. Takovými důvody omlouvali poslanci a senátoři svou neúčast na páteční inauguraci nového prezidenta. Například poslankyně Jaroslava Wenigerová (ODS) ale přiznala, že se sama rozhodla slavnostního ceremoniálu nezúčasnit. Předvolební kampaň Miloše Zemana byla totiž podle ní neférová.

Miloš Zeman pronáší inaugurační projev. foto: Michal Růžička, MAFRA

Ve Vladislavském sálu na Pražském hradu v pátek chybělo jedenáct senátorů a třicet poslanců. Mezi nimi například senátor a neúspěšný kandidát na prezidenta Přemysl Sobotka (ODS).

Za jeho neúčastí ale podle jeho slov není osobní nevraživost. „Měl jsem půl roku zaplacenou dovolenou mimo Českou republiku s manželkou. A komplikovaně bych to mohl rušit,“ řekl serveru Lidovky.cz. „To byl jediný důvod. Nic proti Miloši Zemanovi nemám. My jsme vždy vycházeli poměrně velmi korektně a dobře,“ dodal.

Zaplněný Vladislavský sál

Na ceremoniálu chyběla i senátorka Eliška Wagnerová. „Měla jsem rodinnou záležitost. Rozhodně to nebyla žádná demonstrace,“ říká.

Nemocní poslanci a senátoři

Dalším důvodem neúčasti byly zdravotní problémy. Omluvil se kvůli nim například senátor Jaromír Štětina.

A podobně mluvil v pátek odpoledne i poslanec Josef Novotný (VV). „Byl jsem u lékaře, měl jsem vyšetření,“ řekl serveru Lidovky.cz.

Podívejte se, jak politici komentují inaugurační projev:

Zdravotní potíže překazily plány i Jaroslavu Škárkovi. „Já jsem potvrdil účast, ale nebylo mi dnes dobře. Žádný jiný význam to nemá,“ tvrdil v pátek odpoledne.

Neférová kampaň

To poslankyně Jaroslava Wenigerová (ODS) přiznala, že její neúčast měla jasný důvod. Nelíbil se jí způsob, jakým vedl Miloš Zeman předvolební kampaň. Na inauguraci se tak nakonec rozhodla nepřijít.

Omluvení senátoři:

Zdeněk Brož, František Bublan, Tomáš Grulich, Petr Guziana, Jan Horník, Zdeněk Schwarz, Přemysl Sobotka, Leopold Sulovský, Petr Šilar, Jaromír Štětina, Eliška Wagnerová

„Můj důvod byl takový, že jsem měla docela vážný problém s předvolební kampaní nového pana prezidenta, protože jsem ji nepovažovala za úplně férovou a čestnou. Měla jsem s tím vážný osobní vnitřní problém. To nic nemění na tom, že byl právoplatně zvolen. Ale moje právo je také, byť je to pracovní povinnost, se rozhodnout dle svého vědomí a svědomí,“ popsala serveru Lidovky.cz

„Když jsem si pak na internetu přečetla jeho projev, tak si myslím, že mé rozhodnutí bylo správné,“ dodala.

Omluvení poslanci:

Václav Baštýř, Jiří Besser, Josef Cogan, Alexander Černý, Pavel Drobil, Petr Gazdík, Martin Gregora, Jan Husák, Lenka Kohoutová, Daniel Korte, Patricie Kotalíková, Václav Mencl, Marie Nedvědová, Vít Němeček, Josef Novotný (VV), Viktor Paggio, Vlasta Parkanová, Gabriela Pecková, Roman Pekárek, Stanislav Polčák, David Rath, Aleš Roztočil, František Sivera, Jana Suchá, Jaroslav Škárka, Jiří Šlégr, Jiří Šulc, Jaroslav Vandas, Ivana Weberová, Jaroslava Wenigerová

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!