Neděle 9. června 2024, svátek má Stanislava
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nemocnice před soudem

Česko

Nespokojení pacienti se víc než kdy dřív domáhají odškodnění i za citovou újmu. Často úspěšně

Jak stoupá výše odškodnění

Zatím největší částku, 18 milionů korun, přiznal soud v roce 2008 třiačtyřicetileté ženě, která ochrnula při vyšetření angiografií. Případ se stal v roce 2003 v sokolovské nemocnici. Při angiografii ženě vstříkli kontrastní látku, na kterou byla nejspíš alergická. Upadla do kómatu a je dlouhodobě poškozená na zdraví. Protože nemocnice neměla tak vysokou pojistku, odškodnění zaplatil kraj.

16,5 milionu korun zaplatila prostějovská nemocnice v roce 2007 manželům z Prostějovska za pozdní resuscitaci jejich čerstvě narozeného dítěte. Chlapec, kterému je dnes sedm let, má nevratně poškozený mozek. Soud uznal, že lékaři chybovali. O odškodném téměř 12 milionů korun rozhodl loni soud v případě chlapce, který v roce 2000 šel na běžnou břišní operaci do Nemocnice Na Bulovce, ale při odpojování z dýchacího přístroje došlo k poškození mozku.

Do roku 2000 byla nejvyšším odškodněním částka 800 000 korun. Soud ji přiznal po vleklém sporu pacientovi Fakultní nemocnice Plzeň, který se v roce 1986 nakazil virem HIV infikovaným krevním preparátem.

Citová újma

V posledních letech jsou stále častější soudy pacientů, kteří sice nebyli poškozeni na zdraví, ale došlo k jiné újmě, třeba citové.

Nemocnice může pochybit, když například pacienta nedostatečně informuje o léčbě nebo třeba když o jeho zdravotním stavu informuje naopak někoho, kdo na to nemá právo.

Mediálně sledovaný byl případ záměny novorozených dětí v třebíčské porodnici.

Celkem 3,3 milionu korun, které letos definitivně vysoudily dohromady obě rodiny, je zatím největší přiznané odškodnění za citovou újmu.