Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Nemocnice prodělávají. A moc

Česko

Loni byly v zisku, letos nemocnice zřizované Moravskoslezským krajem vykazují ztrátu 115 milionů korun. Představitelé kraje tvrdí: Ještě to napravíme.

OSTRAVA Radikální šetření čeká osm nemocnic zřizovaných Moravskoslezským krajem. Jen za první pololetí totiž vykazují ztrátu v součtu 115 milionů korun.

Loni přitom ve stejném čase byly v sice mírném, ale přesto zisku jeden milion korun. Největší komplikace přinesl nárůst mezd zaměstnanců, který činí v součtu 135 milionů korun. „Situace nás zaskočila, vývoj je dramatický,“ přiznal včera náměstek hejtmana Karel Konečný (KSČM), který za zdravotnictví zodpovídá.

Ředitelé nemocnic v Novém Jičíně a Karviné avizují, že přes úspory celý rok zakončí ztrátou Do nemocnic proto zamíří auditoři, ředitelé budou muset šetřit. Personální změny zatím vedení kraje zatím nechystá.

Vedení kraje sestavilo seznam jedenácti bodů, které by měly vést k minimalizaci ztráty do konce roku. „Ředitelé nemocnic v Novém Jičíně a Karviné ale avizují, že za celý rok skončí ve ztrátě. Celková ztráta by pak mohla být okolo 50 milionů korun,“ řekl Konečný. V zisku je jen třinecká nemocnice.

Část nemocnic tvrdí, že se v druhém pololetí obdrží zvýšené platby od zdravotních pojišťoven, naopak část nákladů musely zajistit již nyní. Podle politika se dají očekávat přesuny lékařů mezi jednotlivými odděleními i nemocnicemi, ale i změna vytížení techniky, například málo vytíženého robota v Novém Jičíně.

Problém je podle zástupců hejtmanství také v tržbách: po zrušení proplácení regulačních poplatků klesl obrat lékáren, které jsou součástí nemocnic.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: