Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Nepřepálit Topolánka

Česko

ODS startuje volební kampaň, ale nechává ji na krajích

Vprvní kampani ODS za premiérské éry Mirka Topolánka jde o hodně. Senátní a krajské volby s vládou nepohnou, ale neúspěch ODS by mohl pohnout se zapeklitou cifrou 100:100, na níž vláda stojí. Takže nejde o přátelské utkání, nýbrž o mistrák. Co na to kouč, který už oznámil, že ODS vypustí modrou turistickou šipku z kampaně v roce 2006 a že regiony budou mít volnou ruku? „Hlavně nepřepálit začátek, tak jako se stalo v roce 2002,“ sdělil šéf volebního týmu Jiří Šneberger serveru Týden.cz.

Zajímavé. Není sice jasné, zda tím Šneberger myslel tehdejší zápas o Senát či o sněmovnu, ale slyší-li běžný občan výraz „kampaň ODS 2002“, je ihned v obraze. Ten plakát je ještě v dobré paměti: maličké žluté Česko obklopené mořem černi a provázené heslem ODS volí české národní zájmy. Přepálený začátek? Kdepak, bylo to přepálené od začátku až do hořkého konce. Dokládají to tvrdá čísla, volební výsledky. A ty daly jasné poselství: Na argumenty typu „čelíme tlaku na změnu poválečného uspořádání v Evropě na účet naší země“ voliči ODS moc nedají.

Být Mirkem Topolánkem, dali bychom si dobrý pozor. Fakt, že kampaň do krajských voleb není řízena centrálně, působí jako velké plus. Ale případný neúspěch v krajích může zatřást centrem více, než by se teď zdálo.

Čtěte „Předvolební...“ na str. 2

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!