Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Nesečtení lidé stáli dlouhé fronty na poštách

Česko

  18:41
PRAHA - Většina lidí měla ve čtvrtek poslední možnost odevzdat vyplněné sčítací formuláře. "Uzávěrka" se projevila především na poštách, kam na poslední chvíli zamířily stovky opozdilců.

Sčítací formuláře. foto: ČSÚReprofoto

"To je horší než u doktora," zabručel hned u hlavního vchodu pošty v Moravské ulici v Praze 2 pětačtyřicetiletý Martin Horák. "Zkusím to jinde nebo později, tady čekat nevydržím," dodal při pohledu na několikametrovou frontu, zapnul si bundu ke krku a vyšel na ulici.

Zamračení lidé třímající v rukou sčítací formuláře se mísili s těmi, kteří na poštu dorazili zaplatit složenky nebo poslat doporučená psaní. "Já to ještě nemám ani vyplněné," přiznal odevzdaně starší muž, protáhl se davem k jednomu ze stolečků a pustil se do vypisování údajů do kolonek v bytovém listě.

Někdo má na sečtení ještě čas
Podobná situace se odehrávala i na jiných poštách. "Pracovní dobu jsme neprodlužovali, ale v případě potřeby bylo možné posílit přepážky," řekla mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Psali jsme:

Vyplněné archy museli do včerejška odevzdat téměř všichni. Jen malé části obyvatel statistici povolili předání listů až do úterý.
"Pro lidi, kteří si vyzvedli formuláře po 5. dubnu, platí prodloužená lhůta odevzdání do 19. dubna. O půlnoci z 19. na 20. dubna zároveň končí možnost odesílat listy přes internet," upozornil mluvčí projektu Ondřej Kubala.

Elektronické vyřízení formuláře také nabralo v posledních dnech na obrátkách. Od středečního rána do včerejšího odpoledne statistikům přišlo více než 400 tisíc sčítacích formulářů.
"Do čtvrtečních dvou hodin odpoledne jsme přes internet přijali přes čtyři miliony formulářů. Celkem se tak sečetlo 2,7 milionu lidí. To je více než čtvrtina nás všech," podotkl Kubala.

Lidem, kteří formuláře nepřevzali, případně si je nevyzvedli nebo záměrně špatně vyplnili, hrozí pokuta deset tisíc korun. Na základě podnětů od statistického úřadu o ní mohou rozhodnout radnice.
S obyvateli, kteří formuláře odevzdali s chybami, se budou statistici individuálně domlouvat na opravách po květnovém dodatečném šetření. Hrozba pokuty se podle úřadu vztahuje zejména na jedince, kteří striktně odmítli už samotné převzetí archů.

Sčítání mělo odpůrce

Přestože statistický úřad zatím celkový počet odpůrců nezveřejnil, je zřejmé, že formuláře buď vůbec nevyplnily, nebo vyplnily špatně tisíce lidí. Jestli je bude vůbec technicky možné během dodatečného šetření znovu obejít, statistici zatím neřeší. "Nespekulujme, jakmile se bude blížit došetření, zveřejníme podrobnosti. Teď nedokážeme říci, kolika lidí se bude případné došetření týkat. Bylo by to věštění z křišťálové koule," řekl Kubala.

Minulý týden už statistici začali se scanováním papírových formulářů, do středečního rána přes linku projelo 1,4 milionu archů. Převádění listů do elektronické podoby bude trvat minimálně do konce května.