Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nešlo to. Stan zamrzal, líčí Češi z cesty přes Bajkal

Česko

MOSKVA/PRAHA Nevhodný stan způsobil komplikace české expedici Bergans Bajkal 2010, která už více než týden zdolává Bajkalské jezero. Problém je donutil stan vyměnit, čímž se vzdali jednoho z cílů své cesty, kterým bylo zvládnout trasu dlouhou asi 650 kilometrů bez jakékoli podpory.

Dvojice Václav Sůra a Pavel Blažek se podle zpráv ze Sibiře potýká nejen s mimořádně tvrdými povětrnostními podmínkami.

„Začínalo jít o život - kdyby se jeden z nás třeba probořil, bylo by bez šancí se v takovém stanu usušit, omrzliny jsou pak otázkou okamžiku...,“ napsal ve své zprávě Sůra. Upozornil, že ve stanu, který si pro cestu vybrali, se každé ráno na stěnách tvořila námraza tlustá až jeden centimetr. „Veškerá pára, kterou jsme vydechli, se na stěnách stanu okamžitě měnila v námrazu tak rychle, že neměla šanci se stihnout odpařit skrz membránu,“ uvedl. Stan prý nešlo vytopit ani benzinovým vařičem. „Jediným výsledkem bylo, že krusta námrazy na plachtě zledovatěla a vytvořila tak podivný skleník, který odebíral teplo a držel vlhkost. Spacáky a péřovky jsme museli vozit přes den roztažené na saních, aby se alespoň trochu vysušily mrazem,“ vysvětlil dramatickou situaci.

Dvojice cestovatelů chtěla jako druhá na světě přejít jezero v celé jeho délce tzv. unsupported stylem, tedy bez jakékoli vnější pomoci.

„Cílem zůstává jezero přejít, i když už to nebude tím nejvyšším expedičním stylem, o který jsme usilovali,“ uvedl Sůra.

Zdůraznil, že jinak se plány expedice nemění. „Nebudeme dozásobovat ani nic doplňovat. Jen ten stan jsme vyměnit museli,“ doplnil. Nový stan cestovatelům dopravili zástupci ruské agentury, u které jsou registrováni, a sice ve vznášedle.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!