Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nezakročili. Ale měli

Česko

Neonacisté v Česku – Úřady nevědí, jak zabránit srazům příznivců extrémní pravice

Sobotnímu srazu pravicových extremistů chtěl Hradec Králové za každou cenu zabránit. Když ale došlo na lámání chleba, proti radikálům nikdo nezakročil.

HRADEC KRÁLOVÉ „Chceme jim dát najevo, že v Hradci rozhodně nejsou vítanými hosty,“ říkal mluvčí královéhradeckého magistrátu Václav Svoboda den předtím, než se měl uskutečnit sraz příznivců extrémní pravice.

To se ale nestalo. Naopak. Extremisté se možná do Hradce Králové ještě rádi vrátí – jejich průvodu, shromáždění, ani projevům řečníků zde totiž nikdo nebránil. Policie vše jen „monitorovala“.

V sobotu po půl jedné odpoledne se začali účastníci srazu v čele s pořadatelskou Dělnickou stranou sjíždět na hradecké vlakové nádraží. Zástupci magistrátu se nechali slyšet, že jim maximálně povolí dojít na nějaké náměstí, kde budou chtít řečníci odprezentovat své projevy, a tam proti nim zakročí.

„Až se sejdou na tom náměstí, naši úředníci jim oznámí, že akce je nepovolená, a vyzveme je, aby se rozešli. Pokud neuposlechnou, tak zasáhne policie,“ popisoval plánované kroky mluvčí Svoboda.

Všichni tedy s napětím čekali, co se stane, až policie extremisty bude chtít rozehnat...

Nestalo se ale vůbec nic. Poté co příznivci extrémní pravice prošli v dlouhém průvodu v čtyřstupech městem, následovalo shromáždění na Ulrichově náměstí. Tam na improvizovaném pódiu k davu převážně černě zahalených extremistů promluvil předseda Dělnické strany Tomáš Vandas. Následovaly plamenné projevy spřízněných skupin ze Slovenska a Německa.

I ve chvíli, kdy německý řečník kázal „o romantické vzpomínce na říši“ či vyslovil úvahy, že „Česko se nachází v centru velkoněmecké říše“, a jeho hlasový projev neměl daleko k intonaci „velkého vůdce“, policie jen přihlížela. Když řečník z německého Saska navíc používal slova jako například „Reich“ nebo „Juden“, celé shromáždění mu hlasitě aplaudovalo.

Na koni byli celou dobu jednoznačně extremisté. Poté co se po více než hodině projevů odebrali zpátky k nádraží nebo do blízkých hospod, se hradecký magistrát teprve vyjádřil. Prý radikálům nahrává ústavní právo na shromažďování a policie neshledala žádné porušení zákona. „Tak příště zase v Hradci,“ loučili se aktivisté.

„Až se sejdou na tom náměstí, naši úředníci jim oznámí, že akce je nepovolená, a vyzveme je, aby se rozešli.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!