Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Nezdobte ulice už v listopadu“

Česko

Kýčovitá výzdoba k Vánocům patří, soudí historik architektury Zdeněk Lukeš. Podle něj by česká města měla v předvánoční době oslovit špičkové designéry.

* LN Jak hodnotíte předvánoční výzdobu měst v Česku?

Jistě by se dala udělat lépe. Je to kýč, ale kýč k Vánocům patří. Skoro bych řekl, že nekýčovitá výzdoba to být nemůže. A hlavně se to líbí dětem. Já jsem přece jen už starý člověk.

* LN Mohl byste předvánoční dekorace u nás srovnat například s jinými evropskými zeměmi?

Přiznám se, že o Vánocích jsem většinou doma. Ale znám předvánoční výzdobu ve Vídni, a ta má o stupínek lepší úroveň než ta naše, i když je dost podobná.

* LN V čem je vídeňská výzdoba lepší?

Na jedné straně je střízlivější, na druhé promyšlenější. U nás je vidět, že to děláme dost narychlo, a také to působí komerčněji. Je toho „vánočního jásání“ zkrátka až moc. Nejvíc mně však vadí, že u nás se začínají zdobit ulice už v listopadu. Vánoce by měly začínat první adventní nedělí a končit na Tři krále. Ale pravda je ta, že se u nás vánoční výzdoba zlepšuje. Když si vezmu trhy na pražském Staroměstském náměstí, tak vypadají přece jen rok od roku lépe. Nesmím se ovšem dívat na ty strašné kýče, které tam prodávají.

* LN V čem se u nás ještě můžeme víc zlepšit?

Určité části města by se mohly k výzdobě zadat kvalitním designérům. Ti by mohli vymyslet něco, co je jednoduché, vtipné, moderní, a přitom působí slavnostně. Mám pocit, že to zatím nikoho nenapadlo, a proto naše ulice působí před Vánoci amatérsky. Kdyby například špičkový designér vyzdobil Pařížskou ulici v Praze, bylo by to zajímavé. Mohlo by se to udělat i jako soutěž, kde by týmy návrhářů dostaly na starost různé části města.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...