Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Vandal opět posprejoval část Karlova mostu. Modré nápisy v angličtině jsou i na jedné ze soch

Česko

  12:06aktualizováno  17:14
PRAHA - Neznámý vandal posprejoval část pražského Karlova mostu. Modré nápisy v angličtině jsou na pravé straně zábradlí i na podstavci sochy směrem k Pražskému hradu asi od poloviny mostu. Policisté se případem budou zabývat, řekl policejní mluvčí Richard Hrdina. Odborný restaurátor nápisy odstraní o víkendu.

Nápisy jako například „hate you“, „love“ nebo „sorry“ jsou nastříkány nesmyvatelnou modrou barvou. Posprejovaná je i lampa na mostě. Pražský magistrát situaci řeší. „Kolegové z Technické správy komunikací (TSK) současné graffiti již řeší a bude se pravděpodobně odstraňovat i ve spolupráci s Galerií hl. m. Prahy, protože se jeden tag objevil i na jedné ze soch,“ sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. 

Posprejovaný Karlův most.
Neznámý vandal 9. července 2021 posprejoval část Karlova mostu v Praze. Modré...

Technická správa komunikací (TSK) již kontaktovala restaurátora, kterého má pro podobné případy nasmlouvaného a který nápisy o víkendu odstraní. Uvedla to její mluvčí Barbora Lišková.

V posledních měsících to není ojedinělý případ, poslední poškození takzvaným tagem bylo podle Liškové na schodišti na přelomu května a června letošního roku. Současné nápisy se odstraní v řádu několika hodin, maximálně několika dní podle obtížnosti, uvedla mluvčí. Protože se jeden z nápisů objevil i na podstavci sochy provede práci zkušený restaurátor. „Celou věc řeší Městská policie hl. m. Prahy a bude podáno oznámení na Policii ČR,“ dodala Lišková. Podle policejního mluvčího hrozí pachateli až tříleté vězení.

Dva cizince, kteří posprejovali Karlův most, chytli strážníci přímo při činu. Hrozí jim až tři roky vězení

Most posprejovali vandalové i v minulosti. Loni v prosinci potvrdil pražský městský soud roční podmíněný trest německému turistovi Benjaminu Wittigovi, který spolu se svým bratrem Niclasem Steigerem v létě 2019 posprejoval jeden z pilířů Karlova mostu. Cizinci ponechal také stotisícový peněžitý trest a vyhoštění na pět let. 

Obvodní soud pro Prahu 1 v listopadu 2019 rozhodl, že Karlův most posprejovali oba bratři. Steiger vinu od počátku přiznával a už v závěrečné řeči uvedl, že rozsudek přijme. Dodal však, že si neuvědomil, na jak významnou památku graffiti umístil. Starší z bratrů obvinění odmítl. Uvedl, že nápis o rozměrech pět krát dva metry na most nastříkal pouze Steiger.

Autoři: ,