Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Neznámý žhář zapálil hmyzí hotel. Ekologická stavba nefungovala ani týden

Česko

  17:30
PRAHA - V sobotu zachvátil na Praze 8 nově nainstalovaný hmyzí hotel požár. Ekologická stavba měla zlepšit místní životní prostředí a sloužit jako výuková pomůcka pro děti. Podle radní za to mohl vandal, i když policie zatím příčinu požáru nevyšetřila. Škoda by mohla přesáhnout 17 tisíc.

Hmyzí hotel na Praze 8 vzplál z neznámých důvodů. foto: Praha 8

„V pět ráno bylo přijato telefonické oznámení na linku 158, že v Praze 8 došlo k zahoření hmyzího hotelu. Po uhašení nebylo zjištěno, jak požár vznikl. Věcí se nyní budeme zabývat a zjišťovat veškeré okolnosti,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Podle radní pro životní prostředí Anny Kroutil (nezávislá za ANO) byl za vším pravděpodobně zlý úmysl. Hmyzí hotel totiž zachvátily plameny ani ne týden poté, co byl nainstalován v ulici U Pentlovky. „Je mi líto, že se hmyzí hotel stal cílem vandalů. Jedná se o běžný prvek, který je umisťován v dnešní době do parků,“ sdělila.

Domov pro opylovače

Hmyzí hotely slouží jako úkryt pro určité druhy opylovačí, kteří mohou zvýšit rozmanitost druhů v oblasti. Zároveň mohou sloužit jako architektonické prvky a k výuce dětí. Náklady na jeden hmyzí hotel činí 17 800 korun. Jelikož se jich plánuje nainstalovat až osmnáct, bude celková investice dosahovat zhruba 320 tisíc korun.

Hmyzí hotel na Praze 8.
Vypálený hmyzí hotel na Praze 8.

Na zničení hmyzího hotelu zareagovali dobrovolníci, kteří přislíbili pomoc při jeho obnově. „Chtěla bych poděkovat lidem, kteří nabízejí svou pomoc při stavbě nového hmyzího hotelu,“ reagovala Kroutil.

Hmyzí hotel funguje na principu, že druhy, které by si jinak našly útočiště například v puklinách, dutinách stromů či dírách v zemi, mohou využít tuto umělou stavbu. Za svůj domov ho tak mohou pojmout například včely samotářky, čalounice či pískorypky.

Autor:
Témata: hmyzí hotel, Praha, hotel