Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Nezvyklá jména vedou na šikmou plochu

Česko

FILADELFIE Mladí Ivanové se ve Spojených státech dopouští zločinů spíše než Jackové, naznačuje práce ekonomů z Shippensburg University v Pensylvánii. Není to ovšem dáno tím, že by se v USA šířila ruské mafie. Ivanové v tom nejsou sami; ke zločinu mají sklony také Ernestové, Alemkové, Kareemové, Malcolmové, Prestonové a Tyrellové.

Tato neobvyklá jména na ekonomy Davida Kalistu a Daniela Lee „vyskočila“ při statistické analýze jmen mladistvých trestaných v Pensylvánii. Jejich četnost byla podstatně vyšší než v běžné populaci, kde se všechna vyskytovala přibližně stokrát méně než nejrozšířenější David. Vědci v časopise Social Science Quarterly dále uvádí, že desetiprocentní nárůst popularity jména znamenal pokles jeho trestaných mladistvých nositelů o 3,7 procenta.

Jména samozřejmě nejsou přímo příčinou zločinnosti, ale souvisí s faktory, které sklony k páchání trestné činnosti ovlivňují. Častěji se například objevují u dětí žijící v nestandardních rodinách. Jejich nositelé jsou také patrně mírně znevýhodněni při hledání zaměstnání, jak nasvědčovaly některé předchozí práce.

Vědci opatrně doporučují, že by křestní jména mohla (ještě po dalším výzkumu) sloužit jako vodítko pro sociální pracovníky vyhledávající mladistvé, u nichž hrozí příklon ke zločinu.

Autor: