Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Nikl představí v Mánesu nový projekt PLAY

Česko

PRAHA Nová interaktivní expozice výtvarníka Petra Nikla nazvaná PLAY zaplní od 4. listopadu do 31. ledna všechny prostory Výstavní síně Mánes v Praze. Jde o nové pokračování celosvětově úspěšného projektu Orbis pictus aneb...

PLAY v Niklově podání bude opět jako v jeho podobných projektech hrou, která nekončí s uzavřením výstavních sálů. Hrou, jejímž smyslem je kreativní tvorba a účastníkem každý návštěvník. Staví na imaginaci, fantazii a tvořivosti, kdy dotýkat se exponátů, vstupovat do nich, dotvářet je a hrát si s nimi je nejen dovoleno, ale přímo vyžadováno. V hlavní části Mánesu bude například růst unikátní Krystalíza - kolektivní krajina představ, krystalizující přímým zásahem a tvorbou všech návštěvníků výstavy.

Organismus složený návštěvníky „Na zemi budou ležet materiálová termitiště s drobnými předměty, sypké, pevné i hnětoucí materiály ponechané k volné manipulaci návštěvníkům. Ti z nich v průběhu tří měsíců sestaví, poskládají, slepí a vzájemně propojí rozvíjející se organismus,“ vysvětlil Nikl. Každý návštěvník si bude moci přinést a umístit do krajiny jakýkoliv předmět, ovšem ne větší než deset centimetrů krychlových. V tomto prostředí se tak budou setkávat předměty zastupující svým výběrem návštěvníky. „Tomuto nekončícímu vývoji bude ponechána co největší svoboda. Proces bude fotograficky i filmově nepřetržitě mapován, děj se tak přenese do virtuálního světa a neskončí spolu s výstavou,“ vysvětlil Nikl.

Dolní část výstavní síně ovládne Spodní proud s labyrintem světelných, zvukových a hmatových nástrojů. Tato část bude z větší části zatemněna a rozčleněna do komorních koncentrovaných vjemů. Výstavní projekt bude provázet svébytný mezinárodní festival PLAY s hudebními i divadelními vystoupeními a filmovými projekcemi. V prostorách Výstavní síně Mánes se uskuteční i řada hravých workshopů a seminářů určených dětem z mateřských škol, žákům základních i středních škol, vysokoškolským studentům a samozřejmě také veřejnosti.

Aktuální informace o všech částech projektu PLAY naleznou zájemci na adrese www.orbis-pictus. com.

Autor: