Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Žvýkání škodí víc než kouření. Stát chce omezit dětem přístup k nikotinu

Česko

  13:45
Obava z nežádoucích účinků a oblíbenost u mládeže – klíčové důvody, proč se ministerstvo zdravotnictví rozhodlo představit vyhlášku o nikotinových sáčcích. Argumentuje při tom případy intoxikace mladistvých, kteří posléze končí v bezvědomí. Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové takhle bylo v posledních dvou letech intoxikováno osmnáct mladistvých.

„Jsme jedni z prvních v Evropě, kteří nikotinové sáčky regulujeme. Vedlo nás k tomu, že sice sáčky neobsahují tabák, obsahují ale nikotin. Vkládají se mezi lícní oblouk a sliznici, což má nepříznivé účinky na zdraví. Zejména na reprodukční orgány, vývoj mozku u mladistvých, mozek, plíce,“ obhajuje krok rezortu hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Že jde o závažný problém demonstruje na konkrétních číslech – podle dat toxikologických institucí se za poslední dva roky intoxikovalo hned osmnáct dětí. Vyzdvihla také dva konkrétní případy, které měly vliv na rozhodnutí ministerstva zpracovat vyhlášku.

„Letos v únoru se dostal do bezvědomí mládenec, který po požití několika nikotinových sáčků skončil v bezvědomí. Druhý takový případ – mladá dívka v září. Je to diabetička a nalezena v bezvědomí. Zjistilo se, že u ní ležely nikotinové sáčky,“ doplnila.

Viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza věří, že novelu zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, která si klade za cíl omezit distribuci nikotinových sáčků osobám mladším 18 let a zintenzivnit kontrolní činnosti u jejich prodejců již brzy projednají poslanci.

Svrčinová ale doplňuje, že se novela bude řešit i na evropské úrovni - čeká ji proces takzvané technické notifikace u Evropské komise. Z toho důvodu očekává platnost vyhlášky až v polovině příštího roku. Rezort zdravotnictví zpřísnil požadavky na složení, vzhled, jakost a vlastnosti. Klade také důraz na jejich označování včetně zakázaných prvků nebo na oznamovací povinnost výrobců a dovozců před uvedením výrobku na trh.

„Příchutě zůstanou zachované. Bez nich to chutná hrozně. Snažíme se snižovat rizika. Jiný bude marketing, nikotinové sáčky už nebudou balené jako žvýkačka, máme snahu omezit atraktivitu. Aby to nebylo na stejném pultu jako žvýkačky a děti nelákaly,“ konkretizuje Prouza.

Nikotinové sáčky jedou ve sportu i ve škole

Problematice závislosti na nikotinu, nikotinových sáčcích a dalších druzích tabákových alternativ, se redakce iDNES.cz věnuje dlouhodobě. Již na jaře informovala o tom, že závislost, která může způsobit i rakovinu, je v poslední době velmi rozšířenou zábavou mezi dětmi.

Kromě klasického žvýkacího tabáku děti přešly na snus neboli nikotinové sáčky. To potvrzuje i Lenka Štěpánková z Centra pro závislé na tabáku Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

„V současné době se stává velkou módou mezi mladistvými a dětmi, stejně jako fenomén nikotinových sáčků,“ souhlasí. Švédská forma se umisťuje pod horní ret a nevede tolik k plivání.

Pro plíce, srdce a cévy je žvýkací tabák méně škodlivý než klasické cigarety. Lokálně ale narušuje sliznici ústní dutiny a zažívacího ústrojí včetně sliznice žaludku, protože ho uživatelé při žvýkání polykají.

„Užívání bezdýmého tabáku může vypadat jako ‚zdravější‘ varianta konzumace nikotinu, avšak není tomu tak. Žvýkání je škodlivější než kouření. Přímý kontakt tabáku s ústní dutinou je velmi rizikový. Vede k poškození sliznice, dásní, zubů, jazyka a mandlí. Toxické sliny poškozují i hltan, jícen a slinivku,“ vyjmenoval Filip Hudeček, lékař z brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny a předseda Lékařské komise České baseballové asociace.

A právě v týmovém sportu je daný fenomén nejvíce rozšířený zejména v hokeji, florbalu, baseballu či házené. Setkávají se s ním ale i učitelé na základních školách. Děti se k výrobkům dostávají například na internetu. Změnit to má vyhláška ministerstva zdravotnictví.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!