Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Noční vlci dorazili za protestů do Prahy. Chtěl jsem mu dát jazyk, popsal Foldyna strkanici s aktivistou

Česko

  12:32
PRAHA - Motorkáři z ruského nacionalistického klubu Noční vlci dorazili do Prahy. Na Olšanských hřbitovech, kam přijeli uctít památku ruských vojáků padlých za druhé světové války, na ně čekalo více než 150 příznivců i desítky odpůrců. Obě skupiny se slovně střetly, dva muži skončili na místě v policejních vozech. Mezi příznivci ruských nacionalistů byl i poslanec a místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna, který se s protestujícími hádal a s jedním i postrkoval.

Poslanec Jaroslav Foldyna (vlevo) ve strkanici s demonstranty proti jízdě Nočních vlků. foto: Yan Renelt, MAFRA

Noční vlci mají blízký vztah s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který navštěvuje jejich akce. Spolek dříve dostával od Kremlu peníze, loni ale se žádostí o státní grant neuspěl. Šéf klubu Alexandr Zaldostanov je na sankční listině USA i EU za podporu ruské anexe ukrajinského Krymu. Noční vlci každoročně pořádají jízdy Evropou na výročí konce druhé světové války. V pondělí dopoledne dorazili do Průhonic u Prahy a odpoledne vyjeli do hlavního města.

Už v Průhonicích se sešly desítky ruských motorkářů a jejich sympatizantů a také asi dvacítka lidí, kteří proti akci motorkářů protestovali. Klub Nočních vlků podle protestujících šíří ruskou propagandu. 

Demonstranti s sebou měli vlajky USA, EU, NATO a České republiky i Ukrajiny, jejíž část Rusko anektovalo v roce 2014. Nesli transparenty, na nichž byl ruský prezident vyobrazen s hitlerovským knírkem a patkou. Pořadatelé protestu ale řekli, že průjezd motorkářů ani okolní dopravu nebudou blokovat.

Hamáček se od Foldyny distancoval

Mezi protestujícími a příznivci Nočních vlků vznikaly slovní střety. Sympatizanti ruského klubu na demonstranty pokřikovali „kašpaři“ a „zrádci vlasti“. Poslanec Foldyna, který se s Nočními vlky sešel už v minulosti, se také s protestujícími slovně střetl a do jednoho strkal. Noční vlky pak hájil. „Nepřijeli sem dělat politickou provokaci, ale uctít památku (ruských vojáků),“ prohlásil. 

ČSSD se podle serveru Lidovky.cz od Foldynovy účasti na akci Nočních vlků distancovala. „Jedná se o soukromou iniciativu Jaroslava Foldyny. Proto bych byl velmi nerad, kdyby byla ČSSD jakkoliv s průjezdem této kontroverzní motorkářské skupiny spojována,“ napsal serveru předseda strany Jan Hamáček. 

Noční vlci s českou a slovenskou vlajkou na hřbitově ve Frýdku-Místku, kam v...
Na východě Česka se Noční vlci zdrželi krátce, záhy odjeli na Slovensko. Do...

„Nebouchli jsme do sebe hlavami, jen jsme do sebe ťukli, chtěl jsem mu dát jazyk, protože jsem si myslel, že je gay,“ citoval Foldynu proruský kontroverzní server ParlamentníListy.cz.

Hádky pokračovaly

Hádky pokračovaly i u Olšanských hřbitovů. Policisté sice oddělili příznivce a odpůrce motorkářů páskou i auty, ale někteří z demonstrantů se pokusili dostat blíže k sympatizantům Nočních vlků. Dva muži pak po hádkách s příznivci ruského klubu i policií skončili v policejních autech.

Lidé protestující proti akci motorkářů také pouštěli píseň Modlitba pro Martu nebo písně Karla Kryla, načež motorkáři pustili naplno motory, aby hudba nebyla slyšet. Podpořit Noční vlky přišla ke hřbitovům mimo jiné jednička komunistů pro obecní volby v Praze a bývalá poslankyně Marta Semelová.

Autoři: ,