Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Nominace písně z Once prý není podle pravidel

Česko

PRAHA Nominace skladby Falling Slowly z irského filmu Once, jejímiž autory jsou Češka Markéta Irglová a Ir Glen Hansard, na ocenění Oscar v kategorii nejlepší píseň možná odporuje pravidlům. Uvedl to časopis Týden. O cenu americké filmové akademie totiž mohou usilovat jen písně, které vznikly výhradně pro konkrétní film a lidé je předtím nemohli slyšet. Skladba Falling Slowly ale zazněla například před dvěma lety ve filmu Jana Hřebejka Kráska v nesnázích. „Při striktním výkladu pravidel by skladba neměla být vůbec nominována,“ uvedl na svých internetových stránkách Týden. „Dílo musí být nahráno pro použití ve filmu dříve než pro jakékoliv jiné užití, včetně veřejných vystoupení nebo využití jakýmikoliv médii vůbec,“ napsal server s odkazem na pravidla prestižního ocenění americké Akademie filmových umění a věd.

Skladbu Falling Slowly ale už dříve na svých koncertech hrála Hansardova irská skupina The Frames. Hansard s Irglovou ji před dvěma lety vydali rovněž na soundtracku k Hřebejkově snímku i na svém albu The Swell Season.

Podle Hřebejka je za obviněním závist lidí, kteří krajanům nepřejí mezinárodní úspěch. Potvrdil, že na hudebním materiálu i textu písně spolupracovali Hansard s Irglovou s autorem scénáře a režisérem irského nízkorozpočtového snímku Johnem Carneyem.

Organizátoři Oscarů se podle Týdne budou oznámením časopisu zabývat.

Autor: