Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Pavel Pelc

3. 9. 2007 17:31
Styďte se Zlatuško

Ubohá Zlatuško, omluvte se potomkům těch, kterí nepatřili mezi "všechny" a za nevstoupení do KSČ někteří zaplatili i svými životy. Těžko to asi pochopíte, že zde žili lidé kteří NELHALI, NEKRADLI a byli čestní. Tito tam nevstoupili ! Ostatní ano. Je mi Vás upřímně líto

0 0
možnosti

z. cerveny

28. 8. 2007 13:55
clenstvi ve zlocinecke mafii ksc nediskvalifikuje?

pan zlatuska, o clenstvi v ksc j. d.  1958- 1970: "v te dobe tam vstupoval kazdy. (!!!) lide si mysleli, ze je komunismus ochrani pred novym nacismem.."   kazdy, kdo se stal clenem ksc po 20. sjezdu byl bud hlupak nebo bezcharakterni. tertium non datur! pred jakym 'novym nacismem' mel komunismus 'chranit'? komunismus prekonal zlociny nacismu nekolikanasobne! pan zlatuska nema s dienstbierovym clenstvim v ksc problem? slusni lide musi mit!

0 0
možnosti

Jiří Zlatuška

31. 8. 2007 11:43
K výroku v článku se nehlásím

Výrok o tom, že snad v šedesátých letech vstupoval do KSČ každý, není můj. V odpovědi na otázku (pokud vím, tak nikoli autora tohoto článku), jestli mi nevadí, že byl v šedesátých letech Dienstbier v KSČ, jsem odpovídal, že po druhé světové válce mohli lidé vstupovat do KSČ i z poměrně naivních motivů nebo motivů daných rodinnou tradicí či konkrétní zkušeností z války a idealistických představ o tom, že tím přispívají k eliminaci jednoho nebezpečí (bez toho, aby v tu chvíli viděli nebezpečí jiné), ale že to zcela jistě neplatilo o době po sovětské invazi v roze 1968. Říkal jsem také, že Dienstbier evidentně tuto svou chybu pochopil - soudě z jeho postojů v době snah o demokratizaci režimu u nás před rokem 1968, v roce 1968 a všem, co dělal poté, včetně toho, že pro své přesvědčení dokázal jít i do vězení.

Dienstbier však komunismus u nás evidentně ani nepomáhal nastolovat, ani ho nepomáhal upevňovat (jak by se dalo oprávněně vyčítat členům akčních výborů po roce 1948, nebo členům KSČ, manželům členek KSČ, atd...) po roce 1968. Pokud Dienstbierovi vyčteme, že v letech svého členství v KSČ podlehl představě o akceptovatelnosti společnosti na komunistických principech, pak není možné nevidět, že svými postoji i činy poté demonstroval, že taková představa je zcestná a nepřijatelná a že eventuální chybu svého předchozího postoje velmi dobře pochopil. V době komunistické normalizace Dienstbier nepřipustil oprávněnost komunistického režimu ani naoko a šel pro své přesvědčení i do vězení.

Komunismus se neodporoučel jen tak sám od sebe, protože byli všichni potichu a loajalitu jen předstírali; lidé, kteří nasazovali svou svobodu odporem proti režimu v této době mají nárok na to, aby se na ně člověk díval s přiměřeným uznáním. Dienstbier se na demontáži režimu podílel před i po roce 1968 a na zločinech 50. let podíl neměl (a dost dobře mít ani nemohl) - tohle tvrzení se znalostí jeho života nelze dost dobře popřít. Ani "slušní lidé" tohle podle mého názoru nemohou nevidět.

0 0
možnosti

Max

28. 8. 2007 11:04
Nominace pro K. Schwarzenberga ? ANO !!!

(Vsak on V.K. dobre vedel, proc se mu tak brani pro ministerskou funkci !)>-

0 0
možnosti

Jan Novák

28. 8. 2007 16:02
Maxi, fuj.

Down. Zalez.

0 0
možnosti