Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nová éra přinesla novou motivaci

Česko

Přípravný turnaj ve Spojených arabských emirátech znovu otevírá dveře do reprezentace hráčům druhého sledu. Pod koučem Bílkem cítí šanci.

PRAHA Když si na ně v červnu vzpomněl „provizorní“ kouč František Straka, tušili, že jim utkání s Maltou kariéru naruby neobrátí.

Po pěti měsících se s fotbalovou reprezentací opět chystají na obyčejné přípravné utkání, ale jejich motivace je úplně jiná. Důvod? Nový trenér Michal Bílek.

„Pro nás mladé znamenala hodně i ta nominace na Maltu, jenže teď cítíme, že tady můžeme vydržet déle než na jeden zápas,“ přiznává útočník Michal Papadopulos.

Národní tým se včera v Praze sešel před turnajem ve Spojených arabských emirátech poprvé pod vedením nového kouče Bílka a už potřetí letos zahájil novou éru.

„Potěšilo mě, že nový trenér startuje novou éru a hned v první nominaci si na mě vzpomněl,“ pochvaluje si například záložník Marek Matějovský, který reprezentační dres oblékl naposledy v únoru.

Po vyřazení z kvalifikace začíná Bílek budovat nový tým, jehož vrchol by měl přijít za tři roky na Euru. Ideální šance pro mladé nebo neprověřené hráče.

„Očekávám, že se budou chtít ukázat. Cítím, že mají velkou motivaci,“ všiml si nový trenér.

Bílek povolal z poloviny stejný tým, který z hráčů druhého sledu v létě poskládal už Straka.

V brance Grigar, v obraně Šimůnek, v záloze Fillo nebo Papadopulos v útoku. Na seznam ostatně včera přibyl ještě Lukáš Magera, který nahradil nemocného Svěrkoše. I Magera dostal šanci proti Maltě. Jedenáct hráčů čeká na šanci Okolnosti jsou však jiné. Zatímco v červnu každý tušil, že Straka na lavičce nejspíš nezůstane a sebelepší výkon tak bude na nic, tentokrát by se všichni přetrhli, aby na nového kouče udělali dojem. „Motivaci mám samozřejmě velkou. Rodí se nový tým a já chci dokázat, že do něj patřím,“ kýve hlavou i Papadopulos. V Bílkově výběru je ostatně hned jedenáct hráčů, kteří si o víkendu můžou připsat první nebo nanejvýš druhý start za reprezentaci.

„Jsou tady hráči, kterým reprezentace může pomoct do velkých klubů. Když si nový trenér vybírá nové hráče, je to vždy hodně důležité,“ připomíná liberecký Jan Blažek, další z nováčků na srazu.

Pokud by zdravotní potíže netrápily Čecha, Rosického nebo Baroše, místo by na ně zřejmě nezbylo. Přesto by se teď někdo z nich mohl po bok největších hvězd zařadit.

„Když by se do základní sestavy pro kvalifikaci z tohoto týmu prosadili tři čtyři hráči, byl bych spokojený,“ nastiňuje ideální scénář Bílek.

Ostatně času bude mít hodně -první kvalifikační utkání jeho tým čeká až příští rok v září. Do té doby budou do statistiky přibývat jen samá přátelská utkání.

Turnaj vyvrcholí ve středu Jako první přijde na řadu nedělní zápas se Spojenými arabskými emiráty. Ve středu pak Bílkův tým na turnaji nastoupí proti Ázerbájdžánu nebo Iránu.

„Chci vidět mladé hráče v akci, jak si poradí s odlišným stylem soupeře. Ten poznatek pro mě bude hodně důležitý,“ tvrdí Bílek.

Budou to obyčejné přípravné zápasy s exotickými soupeři, ale půjde v nich o hodně.

„Je dobře, že hrajeme venku, kde na nás přijde hodně diváků a soupeř bude mít motivaci. Bude to jako mistrovské utkání,“ pochvaluje si Blažek.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!