Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nova opět představí výkvět filmových škol

Česko

Už pošesté nabídne televize Nova to nejlepší, co se urodilo na českých a slovenských filmových školách. Pásmo Noc filmových nadějí na obrazovkách odstartuje před půlnocí.

Na školách, kde se primárně i „bokem“ vyučuje film, se každý rok urodí úctyhodné množství i velmi kvalitních snímků, které jsou poté k vidění pohříchu jen velmi zřídka. Tuto situaci se snaží napravit akce jako například Famufest, který každoročně odpromítá aktuální produkci pražské FAMU, projekty typu výročního reprezentativního DVD Czech Short Films, jež vydává České filmové centrum, nebo pásmo Noc filmových nadějí, jehož šestý ročník poběží dnes v noci na TV Nova.

Pětihodinový maraton snímků odstartuje několik minut před půlnocí z 9. na 10. dubna 2010. Kromě televizních obrazovek se odehraje i na velkém plátně na večírku v pražské Malostranské besedě.

Šestá Noc filmových nadějí nabídne dvaačtyřicet snímků z deseti filmových škol, sahajících od zmíněné FAMU přes bratislavskou VŠMU až po Střední školu aplikované kybernetiky Hradec Králové.

Vybrané tituly jsou drtivou většinou hrané a animované, překvapivě často je zastoupen žánr videoklipu, dokumenty kolekce obsahuje kupodivu jen dva: extrémně sestříhanou koláž Autoportrét Autoportrét a záznam z módní přehlídky VŠUP Designers.

Mezi hranými filmy vyniká například velmi profesionálně realizovaný horor Seance, který si našel cestu i do běžné kinodistribuce. V kategorii animovaných exceluje Nokturno o souboji sprejera se systémem, zábavná je legrácka Na větvi, v níž se ptáci přetahují o noty. Z videoklipů se pod kůži dostane třeba doprovod k chytlavé písničce Opustíme vzory.

I letos budou uděleny Cena odborné poroty a Cena o divácky nejoblíbenější snímek. V porotě zasednou režisérka Irena Pavlásková, filmový kritik Jan Gregor, režisér a kameraman F. A. Brabec, střihač Alois Fišárek a ředitel výroby TV Nova Petr Erben. Hlavní cena je spojená s částkou sto tisíc korun na další filmovou tvorbu. O divácké ceně rozhodne hlasování, které začíná 10. dubna 2010 po skončení vysílání Noci filmových nadějí na webových stránkách projektu www.nova.cz/noc. Tam budou znovu k vidění i všechny soutěžní snímky. Vítěz získá deset tisíc Kč.

Autor: