Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nová stodolarovka přijde za rok

Česko

WASHINGTON Americká centrální banka spolu s ministerstvem financí představila novou stodolarovou bankovku. Bude vybavena modernějšími ochrannými prvky proti padělání.

Nová verze nejvyšší americké bankovky, které jinak zůstane tradiční grafický kabát s podobiznou Benjamina Franklina, vstoupí do oběhu v únoru příštího roku.

Ochranu proti padělatelům zabezpečí vedle vodoznaku nový modrý trojrozměrný bezpečnostní pásek se zobrazeními zvonů a číslice 100, které se při různých úhlech pohledu opticky střídají. Zvon bude i uvnitř obrázku kalamáře a jeho barvy se budou při naklánění rovněž střídat, stejně jako uvnitř velké číslice 100.

„Stejně jako u předešlých změn jiných bankovek i tato bankovka využívá nejlepší dostupné technologie, aby zajistila, že nám zůstane náskok před padělateli,“ řekl při představování nové stodolarovky ministr financí USA Timothy Geithner.

Stodolarová bankovka, která byla naposledy pozměněna v roce 1996, je nejčastěji padělanou bankovkou americké měny mimo území Spojených států, protože v zahraničí obíhá těchto bankovek velké množství. V prvních třech měsících roku zachytila Česká národní banka 73 padělaných dolarových bankovek bez určení hodnoty. Častěji byla padělána eura a koruny.

Po uvedení nové stodolarovky do oběhu zůstane v platnosti všech přibližně 6,5 miliardy starších kusů.

***

Nový Franklin

Změní barvy Nová stodolarová bankovka (nahoře) bude pestřejší. Hlavně kvůli zabezpečení proti padělkům. Falzifikátorům má ztížit práci modrý proužek a oranžový kalamář.

Autor: