Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Řidiče v Praze vytrestají nové radary. Podívejte se, kde všude budou

Česko

  10:31
PRAHA - Na řidiče v Praze číhají nové radarové pasti. Vyplývá to z interní korespondence mezi magistrátem a městskými strážníky, kterou získal server Lidovky.cz.

Seznam radarů foto: Grafika: LN/Šimonpro Lidovky.cz

„Vzhledem k vývoji dopravně-bezpečnostní situace jsem na základě návrhu speciální pracovní skupiny schválil nový seznam míst, na kterých bude Městská policie hlavního města Prahy provádět měření rychlosti prostřednictvím automatizovaných technických prostředků,“ stojí v dopise adresovaném šéfovi městské policie Eduardu Šustrovi. Podepsal ho radní pro bezpečnost a prevenci kriminality Libor Hadrava.

Seznam kromě konkrétního umístění měřičů obsahuje i podrobnosti o tom, v jakých časech jsou radary v provozu. Redakce požádala magistrát o komentář k novému výběru radarových stanic, avšak bez výsledku. „Řešíme teď úplně jiné problémy,“ reagovala pro server Lidovky.cz mluvčí magistrátu Petra Hrubá. Z rozmístění nových radarů však vyplývá, že mají pokrýt tunel Blanka.

ČTĚTE TAKÉ:

Strážníci únik interního dokumentu nevidí problematicky. Městská policie totiž na svých stránkách zveřejňuje místa, kde připravuje radarové pasti na řidiče. Ovšem poslední aktualizace byla (kontrolováno v úterý odpoledne, pozn. red.) z července 2013. Z dokumentu pak vyplývá, že na seznam přibyla i nová místa: například mezi Špejcharem a Trojou, Prašným mostem a Strahovem nebo Krčí a Chodovskou ulicí.

„Z mého pohledu nejedná o žádný únik dokumentu. Seznam 127 míst, kde může městská policie měřit a která byla k tomuto účelu Policií České republiky schválena, je zveřejněn na webových stránkách městské policie,“ sdělil serveru Lidovky.cz radní Hadrava. Aktualizaci radarové mapy pak slíbil v nejbližších dnech.

Seznam radarů

„Městská policie v rámci transparentnosti a otevřenosti zveřejňuje prostřednictvím webových stránek seznam určených míst k měření rychlosti strážníky městské policie. Nový seznam obsahuje jen část radarů,“ zdůrazňuje mluvčí městské policie Irena Seifertová. 

Kde si nově dávat pozor

Stacionární vs. úsekové měření

Stacionární radar změří rychlost automobilu v momentě, kdy kolem něj projíždí. Úseková měřidla zaznamenávají rychlost v delším úseku, zpravidla v délce několika set metrů, a následně z poměru času a rychlosti vyvodí průměrnou rychlost, jakou vozidlo se vozidlo pohybovalo.

Nový seznam se do jisté míry kryje s tím stávajícím, který je k dispozici na stránkách strážníků

Kromě úsekového měření obsahuje seznam i umístění stacionárních radarů. Ty se budou nově nacházet třeba na ulicích Na Okraji, Šantrochova nebo Na Dlouhém lánu. Stacionárních radarů čítá seznam 16, oblastí s úsekovým měřením 37.

Podívejte se, kde všude bude policie měřit v Praze rychlost:

Dopis s umístěním radarů, strana 1
Dopis s umístěním radarů, strana 3