Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Na Rakovnicku se našly vzácné keltské mince, nejmenší čtyřmilimetrová je unikát

Muzeum v Novém Strašecí vystaví vzácné keltské mince. (22. dubna 2024) foto: Muzeum T.G.M. Rakovník, René Volfík

Účastník muzejních přednášek našel v lednu na Rakovnicku 12 zlatých keltských mincí. Pocházejí ze 3. až 2. století před naším letopočtem, unikátní je nejmenší z nich o průměru čtyři milimetry, řekla v pondělí archeoložka Kateřina Blažková z Muzea T. G. M. Rakovník. Muzeum Nové Strašecí mince mimořádně vystaví 17. a 18. května na Den s Kelty.
  15:20

„Kulturně historická hodnota nálezu je nevyčíslitelná,“ uvedla ředitelka muzea Magdalena Elznicová Mikesková.

Nálezce s detektorem kovů se šel projít do lesa, kde našel první z 12 mincí. Nález oznámil pracovníkům muzea, kteří místo zabezpečili a odborně prozkoumali.

„Odborný posudek Národního muzea potvrdil, že se jedná o soubor unikátních bójských ražeb z našeho území z konce střední doby laténské. Jde o zcela první archeologicky dokumentovaný depot – tedy o hromadný, záměrně uložený soubor – těchto mincí u nás. Jejich kulturně historická hodnota je i proto nevyčíslitelná,“ vysvětlila Elznicová Mikesková.

Mince z nálezu podle Blažkové čeká odborné posouzení. Pro veřejnost prozatím zůstanou nepřístupné, s výjimkou květnového Dne s Kelty. V budoucnu se stanou součástí stálé expozice muzea, dodala archeoložka.

V pátek 17. května se také uskuteční přednáška o významu nálezu mincí pro rakovnický region.

Muzeum je s amatérskými hledači kovů i zájemci o historii a archeologii v kontaktu téměř 20 let. „Snažíme se je motivovat a vzdělávat, takže spolupráce s mnoha z nich funguje příkladně,“ popsala Blažková.

Mince mají hodnotu jednoho, třetiny a osminy statéru, tedy zlaté starověké mince. „Ta nejmenší, v hodnotě čtyřiadvacetiny statéru, má pouhé čtyři milimetry v průměru a jde o skutečný unikát. Její ražba totiž dosud nemá známé srovnání. Na líci má patrně páva a krásný ptačí motiv je i na rubu. Mince jsou navíc perfektně zachovalé, což naznačuje, že možná nebyly nikdy v oběhu,“ doplnila archeoložka.

Spolupracovníci rakovnického muzea našli v roce 2020 na Rakovnicku zlatý poklad zdobený kameny, který muzeum vystavuje do 26. června. Prsten a přezka pocházejí z období stěhování národů, tedy z 5. a 6. století. Přezka ukázala historicky nejstarší užití českého granátu ve šperku.

Objev zlatých šperků i nejnovější nález zlatých mincí podle archeoložky naznačují, že Rakovnickem vedly koridory, po kterých už v pravěku a pak i ve středověku cestovali příslušníci tehdejších elit.

3. října 2023

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!