Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Noví ministři opouštějí své firmy. Nejčastěji převodem na rodinu

Česko

  20:43
PRAHA - Noví ministři se kvapně zbavují firem a končí s podnikáním. Aby mohli sedět ve vládních křeslech, nesmí být propojeni s byznysem. Stejně tak se musejí vzdát výhod, které měli díky členství v dozorčích orgánech nejrůznějších společností.

Prezident Václav Klaus jmenoval vládu Petra Nečase. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Angažmá v podnikatelské sféře ministrům zakazuje zákon o střetu zájmů. A nepřidělá potíže jen několika z nich – závazky v byznysu má víc než polovina členů nové koaliční vlády.

Čtěte více

"Samotný fakt, že byl někdo v byznysu a rozhodl se odejít do politiky, pro mě potíž nepředstavuje. Problém je, kdyby došlo k nějakému zvýhodnění nebo zneužití informací," řekl LN David Ondráčka z Transparency International. Odchod z firem či ukončení podnikání považuje za ministerskou povinnost. Skutečné vazby k byznysu prý ale neruší. "Je potřeba, aby o nich veřejnost věděla," dodal Ondráčka.

Vít BártaJá na bráchu...
Mezi způsoby, jak se zbavit firmy, zatím vede převod na rodinného příslušníka. Využil ho budoucí šéf dopravy Vít Bárta (VV), když převedl bezpečnostní agenturu ABL na bratra Matěje.

A stejnou cestu zvolil i jeho kolega z VV a příští ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský – společnosti navázané na firmu PHAR SERVICE předal synovi, ostatní chce zrušit. "F.T.I Praha bude zlikvidované úplně. To mám v podstatě jenom v zástavě. Do konce července by to mělo být pryč," řekl LN.

Oba budoucí ministři si prý ponechají jen společnosti spojené s bydlením. "BF Development nepodniká. Je to jen spoluvlastník domu, kde bydlím," vysvětlil Bárta. Podobně brání Jankovský podnik Carlin. "Je to bytové družstvo," vysvětlil.

Noví ministři se ujímají úřadů

Konec v dozorčích radách
Z dozorčích rad nejvíce prořídne ta v energetickém gigantu ČEZ. Seděli v ní totiž hned dva z budoucích ministrů – Ivan Fuksa a Martin Kocourek, oba z ODS. Ačkoliv byli shodně i v kontrolních orgánech dalších společností, tvrdí, že mají vše vyřešené. "Ze všech orgánů jsem odstoupil a ukončil jsem podnikání," řekl LN Kocourek.

Pavel DrobilV kontrolních orgánech několika společností končí i Pavel Drobil (ODS). Akcie v Lázních Darkov si ale nechá. "Nedělám lázeňský byznys. Je to moje investice do majetku. Správa majetku tak, jak o tom hovoří i zákon o střetu zájmů," vysvětlil Drobil s tím, že nemíní dělat formální gesta a přepisovat podíl třeba na manželku.

Stejně zůstává nový šéf životního prostředí společníkem advokátní kanceláře Pyšný, Weber & Partneři. "Mám přerušený výkon advokacie, ale musím být někde registrovaný," sdělil.

30 dnů na ukončení činnosti
Na poslední chvíli noví ministři končí i samostatnou výdělečnou činnost. Jaromír Drábek (TOP 09) tak třeba už nebude pracovat jako rozhodce, Josef Dobeš (VV) jako psycholog. Nastupující ministr školství už navíc prodal i podíl v nakladatelství Pražan. " V tuto chvíli je stoprocentním vlastníkem vydavatelství můj bývalý společník," řekl LN Dobeš.

Prezident Václav Klaus jmenoval vládu Petra Nečase: ministr kultury Jiří Besser.

S živností končí i další ze členů nové vlády Jiří Besser (TOP 09). "Není to problém. Od října, kdy jsem přijal nominaci na kandidátku TOP 09 a Starostů, už jsem vše utlumoval," řekl LN o svém podnikání. Kromě toho však budoucí šéf resortu kultury končí i v čele Berouna. "Do třiceti dnů musím ukončit funkci starosty," dodal.

Právě 30 dní od jmenování totiž mají noví ministři na to, aby závazky v podnikání vyřešili. Zatímco někteří už mají hotovo, u jiných převod firem nebo ukončování živnosti probíhá.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!