Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

„Novoroční“ žirafka uhynula

Česko

BRNO Pětitýdenní žirafa v brněnské zoo včera ráno uhynula. Důvodem její smrti bylo pravděpodobně rychle se rozvíjející nevyléčitelné onemocnění. Přesnou příčinu však potvrdí až dnešní pitva.

Malá žirafa síťovaná se stala prvním letošním mládětem v brněnské zoo. Na svět přišla jen několik minut po silvestrovské půlnoci. „Byla sice trochu drobnější, ale vyvíjela se zcela bez problémů. Nástup choroby přišel nečekaně,“ popsal ředitel zoo Martin Hovorka.

Zdravotní stav žirafy se prudce zhoršil v pátek odpoledne. „Veterináři a zoologové okamžitě nasadili příslušné léky včetně antibiotik, aby její stav stabilizovali,“ popsal mluvčí zoo Pavel Hrazdíra. Mládě dostalo také infuzi. „Postup jsme konzultovali rovněž s kolegy v olomoucké zoo, kde řešili něco podobného. Veškeré naše snahy ale byly marné,“ konstatoval Hovorka. Předběžně byla příčinou úmrtí stanovena akutní svalová dystrofie, vážné a nevyléčitelné onemocnění způsobující rozpad svalové tkáně, ochrnutí a smrt. „Rozpad svalových vláken potvrdilo i vyšetření ultrazvukem. Moudřejší budeme po pitvě, ale zatím nic nenapovídá tomu, že by šlo například o nějaké genetické zatížení,“ doplnil ředitel. Narození „novoroční“ žirafky a její první týdny mohli zájemci sledovat on-line prostřednictvím kamer umístěných ve stáji. Rodiči malé žirafy, která se nedožila ani na jaro plánovaného křtu, byli samec Jamie a samice Janette. Ti již v Brně zplodili samičku Julii, narozenou v prosinci 2006. Julie odešla ve stáří zhruba dvou let do zoo ve Dvoře Králové. Ta a zoo Brno jsou jediné dvě v tuzemsku, které chovají žirafy síťované.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: