Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Česko

Za výrok o palestinských opicích zaplatí starosta Novotný pětimístnou částku

Pavel Novotný si za výtržnictví, podněcování k trestnému činu a nebezpečné pronásledování odnesl půlroční nepodmíněný trest s podmínkou na dva roky. foto: Pavel Dvořák, Tilen Vajt

Za výroky o Palestincích dostal starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný trestním příkazem peněžitý trest. Tvrdil o nich, že jsou opice a mají být vybombardováni. Novotný uvedl, že trest je citelný, takže o výši částky nejdříve informuje svou manželku. Lze proti němu podat odpor, soud by pak musel věc projednat veřejně v hlavním líčení. Novotný později vyjasnil, že odpor nepodá.
  19:31

Z justiční databáze Infosoud plyne, že Obvodní soud pro Prahu 5 vydal trestní příkaz 16. února. Novotnému ho doručil v pátek. Podle starosty ho uznal vinným z přečinů hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny a z podněcování k nenávisti vůči skupině osob spáchaného veřejně přístupnou počítačovou sítí. Za tyto trestné činy hrozí až tři roky vězení.

„Byl mi uložen úhrnný peněžitý trest, se kterým se pochlubím nejprve manželce, neboť jde o pětimístnou částku začínající hodně, opravdu hodně ošklivou cifrou. Tím jsem myslím odpověděl i na vaši otázku ohledně případného podání odporu. Rozum křičí ani náhodou. A srdce mlčí. To mě trochu překvapilo, než mi rozum napověděl, že – jen tak mimochodem – dobře vím, že jsem to asi spáchal,“ napsal Novotný. Později vysvětlil, že toto své vyjádření myslel tak, že odpor v žádném případě nepodá.

Kontroverzní výrok na síti X zveřejnil Novotný počátkem loňského prosince po teroristickém útoku palestinského hnutí Hamás v Jeruzalémě. „Záběry ranní střelby v Jeruzalémě jsou jednoznačné: Palestinci jsou opice. Regulérní opice. Nic víc,“ napsal mimo jiné. Jeho domovská ODS se od vyjádření distancovala. Starosta se později omluvil a příspěvek smazal.

Novotný je ve zkušební době tříměsíčního podmíněného trestu, který dostal v lednu 2022 za nebezpečné pronásledování podnikatele Marka Víta. Zkušební lhůta, v níž se má chovat v souladu se zákonem, mu skončí letos v červenci.

Autoři: ,