Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Nový zákoník v praxi: týraná žena dostala za zabití manžela 4,5 roku

Vraždy

  17:02
PRAHA - Matka čtyř dětí Zlata Ryšavá stráví za zabití manžela 4,5 roku ve vězení. Rozhodl o tom Vrchní soud v Praze. Táborský soud mladou ženu původně potrestal osmi lety vězení za vraždu. Odvolací senát dnes přihlédl k tomu, že manžel Ryšavou dlouhodobě fyzicky i psychicky týral.
Napadení nožem.

Napadení nožem. foto: Shutterstock

"Na manželovi byla závislá citově i finančně. Nevycházela ven, žila v izolaci. Manžela se snažila omlouvat a věřila, že se změní," popsala dnes konfliktní soužití Ryšavých předsedkyně odvolacího senátu Jaroslava Maternová.

Ryšavá zabila svého o čtyři roky staršího manžela v říjnu 2008 v bytě v Pacově na Pelhřimovsku. Pohádali se spolu večer po návratu z pouti, kde pili alkohol. Žena po hádce odešla do koupelny, kde ji manžel udeřil pěstí do oka.

Spor potom pokračoval v kuchyni, a když se muž znovu rozpřáhl pěstí, popadla Ryšavá nůž z kuchyňské linky a manžela bodla. Rána přeťala žebro a zasáhla srdce. Muž zemřel na místě, záchranáři, které manželka přivolala, už mu nemohli pomoci.

Domácí násilí

Podle znalců žena zažívala ze strany manžela dlouhodobé agresivní chování a po pětiletém vztahu má nízkou sebedůvěru a připadá si bezvýznamná a bezcenná. Její útok byl prý reakcí na stres a nezvládnutý afekt.

Mírnější zákoník

Odvolací soud posoudil skutek podle nového trestního zákoníku, který vedle vraždy zavedl mírněji posuzovaný zločin zabití.

Toho se dopustí pachatel, který někoho úmyslně usmrtí v silném rozrušení ze strachu, úleku, zmatku nebo v důsledku předchozího zavrženíhodného jednání poškozeného.

Ryšavé za zabití hrozilo tři až deset let vězení.

Šestadvacetiletá obžalovaná dnes soudu s pláčem řekla, že manžel ji bil často, a to většinou pěstí do hlavy. V době útoku byla těhotná a vychovávala tři malé dcery, které úřady později umístily do dětského domova. Ryšavá si pak děti pravidelně brala k sobě na návštěvy a chce o ně dál bojovat.

Její právnička v odvolací řeči zdůraznila, že žena je introvertka, která už nemá rodiče a která prakticky neměla nikoho, komu by se s týráním mohla svěřit. Manžel ji totiž nikam nepouštěl.

Žena si trest odpyká ve věznici s dozorem. Podle rozsudku také musí zaplatit každému ze svých čtyř dětí 240 000 korun jako náhradu škody.

Autoři: ,