Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Dalšími ministry v Rusnokově vládě budou Cienciala a Žák

Česko

  8:10aktualizováno  11:34
PRAHA - Ministrem průmyslu v úřednické vládě Jiřího Rusnoka bude rektor Vysoké školy podnikání v Ostravě Jiří Cienciala. Ministerstvo dopravy povede bývalý generální inspektor Českých drah Zdeněk Žák. Designovaný premiér Rusnok to řekl České televizi. Žák v minulosti působil i jako poradce nynějšího prezidenta Miloše Zemana, Cienciala byl řadu let ředitelem Třineckých železáren. Rusnokův kabinet tak již má 11 ministrů, dohromady jich zřejmě bude mít 14.

Rektor ostavské vysoké školy Jiří Cienciala. foto: ČTK

Cienciala se chce soustředit na zvýšení konkurenceschopnosti průmyslu, podporu podnikání a rozvoj školství. Na tiskové konferenci v Ostravě označil současnou situaci za krizi.  "Mým cílem je povýšení průmyslu do pozice národního zájmu. Zaměřím se také na další podporu podnikání, protože nabízí velký potenciál v podobě ekonomického a sociálního rozvoje a účinně snižuje nezaměstnanost," uvedl Cienciala.

Ve své práci se chce se také věnovat rozvoji spolupráce průmyslu a školství, technickému vzdělávání, vědě, výzkumu a inovacím.

ČTĚTE VÍCE O TÉMATU:

Žák: Musíme se podívat na čísla u ČD

Žák se zaměří na ekonomiku v Českých drahách, chce změnit tarify mýtného pro kamiony a řešit prevenci v dopravě. Na ministerstvu dopravy neplánuje plošné personální výměny, propustit chce ale lidi, kteří vysoké posty v úřadu vnímají jako trafiky.

Ministerstvo dopravy povede bývalý generální inspektor Českých drah Zdeněk Žák

"Musíme se u Českých drah podívat na čísla a musíme rychle prověřit to, jaká vlastně je kondice té firmy, protože já se obávám, že České dráhy jsou pro český stát jednou z nejnebezpečnějších časovaných bomb," uvedl Žák.

Hospodařením Českých drah se nastupující ministr zabýval už v roce 2009, kdy se jako náměstek ministra dopravy neúspěšně pokusil odvolat současného šéfa Českých drah Petra Žaludu, kvůli čemuž se dostal do sporů s tehdejším ministrem dopravy Petrem Bendlem. Personální změny ve vedení národního dopravce ale zatím nejsou prioritou.

Třiašedesátiletý docent Cienciala byl šéfem železáren 14 let. Ve funkci skončil v roce 2011, následně se dostal do dozorčí rady společnosti. Zároveň je rektorem a také zasedá v Radě pro výzkum vývoj a inovace, kterou využívá odstupující kabinet premiéra Petra Nečase (ODS).

Žák dříve pracoval pro největšího českého železničního dopravce a je rovněž někdejším poradcem prezidenta Zemana.

Do dnešních 14:00 se má k nabídce postu v úřednické vládě vyjádřit současný ministr obrany vlády v demisi Vlastimil Picek. Designovaný premiér chce členy vlády vybrat do pátku, nejpozději do pondělí. Ve středu by jeho kabinet mohl jmenovat prezident Miloš Zeman. Vláda poté bude žádat Sněmovnu o vyslovení důvěry.

ZATÍM ZNÁMÍ MINISTŘI RUSNOKOVY VLÁDY

 • ministerstvo vnitra: MARTIN PECINA
 • ministerstvo spravedlnosti: MARIE BENEŠOVÁ
 • ministerstvo kultury: JIŘÍ BALVÍN
 • ministerstvo zemědělství: MIROSLAV TOMAN
 • ministerstvo zdravotnictví: MARTIN HOLCÁT
 • ministerstvo školství: DALIBOR ŠTYS
 • ministerstvo zahraničí: JAN KOHOUT
 • ministerstvo práce a sociálních věcí: FRANTIŠEK KONÍČEK
 • ministerstvo pro místní rozvoj: FRANTIŠEK LUKL
 • ministerstvo průmyslu: JIŘÍ CIENCIALA
 • ministerstvo dopravy: ZDENĚK ŽÁK
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!