Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Ivermektin a smrt. Nejvyšší soud zamítl Volnému dovolání, platí podmínka

Lubomír Volný (26. ledna 2021) foto: ČTK

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání exposlance Lubomíra Volného, jenž dostal podmínku za šíření poplašné zprávy. Tvrdil, že se kvůli léku ivermektin plánují vraždy pacientů. Soud rozhodl bez veřejného jednání. Dovolání bylo odmítnuto, uvedla mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 7 Iva Kaňáková.
  11:10

Obvodní soud pro Prahu 7 se případem zabýval jako první instance. Plné odůvodnění NS není ještě veřejně dostupné.

Ivermektin se používá jako antiparazitikum. Poslanec Volný přípravek propagoval k léčbě covidu-19. V době koronavirové pandemie a nouzového stavu uvedl na Twitteru (nyní síti X), Facebooku i ve sdíleném videu, že podle jeho informací se připravuje plán diskreditace tohoto léku, a to pomocí vraždy několika pacientů, kteří jej budou užívat. Zároveň vyzval lékaře, ať se do plánu nezapojují.

U hlavního líčení Volný vinu odmítl. V závěrečné řeči prohlásil, že je nadále přesvědčen o pravdivosti informace. Obvodní soud mu uložil dva roky vězení s podmínečným odkladem na 2,5 roku. Verdikt potvrdil městský soud.

Podle obou pražských soudů muselo být Volnému jasné, že informace, podle které by lékaři měli vraždit pacienty, není pravdivá. Zároveň věděl, jak mohou jeho výroky na veřejnost působit, tedy že mohou lidi znepokojit.

Volný se dostal do Sněmovny jako kandidát SPD, později hnutí opustil a vystupoval jako nezařazený poslanec. Policie požádala o jeho vydání, poslanci ale o žádosti nerozhodli až do konání nových voleb do Sněmovny. Muž poté místo v dolní komoře neobhájil, a přišel tak o imunitu.

Autoři: ,