Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Tenisový svaz musí vrátit dotace. Audit našel vážné chyby v hospodaření

Sídlo Českého tenisového svazu na pražské Štvanici. foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Národní sportovní agentura (NSA) odhalila při kontrole vážné nedostatky v hospodaření Českého tenisového svazu (ČTS) s prostředky ze státního rozpočtu. Prozatímní vedení svazu pověřila nápravou, s organizací zahájí správní řízení a vyzve ji k navrácení části dotace.
  13:32aktualizováno  15:06

Informovala o tom NSA na svém webu.

„Výsledky kontroly Národní sportovní agentury jsme vzali na vědomí a akceptovali je v plném rozsahu. Se zástupci NSA budeme plně spolupracovat v zahájeném správním řízení. Dále pokračujeme v přijímání nápravných kroků a opatření, které povedou i k obnovení transparentnosti a zajištění chodu svazu,“ sdělil pro iDNES.cz Jan Stočes, který byl minulý týden dočasně pověřený vedením tenisového svazu.

„Oddělení kontroly NSA odhalilo vážná pochybení, která jsou identická s mediálně prezentovanými informacemi o vyšetřování orgánů činných v trestním řízení,“ řekl předseda NSA Ondřej Šebek.

„Na základě provedené kontroly bude zahájeno správní řízení, v rámci kterého bude ČTS vyzván k vrácení části dotace, jež byla v roce 2021 použita v rozporu s vydaným rozhodnutím o poskytnutí dotace,“ dodal.

Policie ČR viní z podvodů se státními dotacemi pět lidí, mezi nimiž je prezident ČTS Ivo Kaderka. Ve vazbě je i člen dozorčí rady svazu Vojtěch Flégl. Oběma hrozí až desetileté vězení, trestnou činnost popírají.

NSA zahájila kontrolu v listopadu 2022. Nyní oznámila, že u dílčích částí „Významné sportovní akce“ a „Provoz a údržba“ bylo šetření bez nálezu. U kontroly týkající se financování turnajů ale zjistila pochybení.

„Při kontrole hospodaření s prostředky ze státního rozpočtu z kapitoly 362 ...za kontrolované období 2021 byly z hlediska účelnosti a efektivnosti v kontrolovaných oblastech u kontrolovaného vzorku operací shledány vážné nedostatky. Kontrolní protokol byl ČTS odeslán 1. 2. 2024 a zamítnutím zaslaných námitek v plném rozsahu ukončila Národní sportovní agentura téměř rok a půl trvající kontrolu Českého tenisového svazu,“ uvedla NSA ve stanovisku.

Výkonný výbor svazu ČTS pověřil minulý týden dočasným vedením sportovního ředitele Jana Stočese. Ten už také v uplynulých dnech jednal se Šebkem, který jej o výsledcích kontroly informoval.

„V souvislosti s prošetřovanými podezřeními jsem ho požádal, aby ve lhůtě 30 dnů předložil NSA návrh opatření, která zajistí, aby se skutečnosti, které jsou předmětem vyšetřování policie ČR, nemohly opakovat,“ uvedl Šebek.

Ivo Kaderka

Ivo Kaderka, prezident Českého tenisového svazu
  • Podnikatel, bývalý politik a vysoký státní úředník, zastával funkci náměstka pro sport na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy.
  • Od roku 1998 je předseda Českého tenisového svazu, je rovněž člen výkonného výboru České unie sportu.

NSA neuvedla, o jakou částku se jedná. Podle informací, které jako první přinesl Radiožurnál, vyplatil tenisový svaz ze státní dotace desítky milionů korun Fléglovu spolku Orel jednota Praha - Balkán. Jen za rok 2021 šlo o více než 40 milionů korun, což byla takřka třetina celkové dotace, kterou svaz obdržel na podporu svého sportu v Česku.

Část peněz určená na pořádání turnajů přitom údajně skončila na účtech Fléglových firem nebo firem jeho rodinných příslušníků. Způsobenou škodu policie vyčíslila na zhruba 14,5 milionu korun. Podstata machinací spočívala v tom, že si Flégl a jím nebo jeho blízkými ovládané firmy nechali proplácet statisíce až miliony korun za nadhodnocené nebo zcela vymyšlené služby.

Vedle Kaderky a Flégla jsou vyšetřováni také tajemník svazu Jakub Fastr, šéfka ekonomického oddělení Hana Baierová a někdejší přední deblista Daniel Vacek, který trénuje daviscupového reprezentanta Tomáše Macháče. Všechny tři ale policie propustila a bude je stíhat na svobodě.

Autoři: ,

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...