Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Zábrany na Nuseláku po letech překonal sebevrah, policisté mu skok rozmluvili

Česko

  10:55aktualizováno  12:39
Ve středu ráno zasahovaly jednotky integrovaného záchranného systému na pražském Nuselském mostě. Z ochranné bariéry chtěl skočit dolů mladý muž. Policistům se ho podařilo přesvědčit, aby slezl, a poté ho předali do péče záchranářů.

Muže, který vylezl na stříšku ochranné bariéry mostu a vyhrožoval sebevraždou, zaznamenali policisté krátce po osmé hodině ráno. „Dva policisté s ním komunikovali a po několika desítkách minut ho přesvědčili, aby sebevraždu nepáchal,“ popsal situaci tiskový mluvčí pražské policie Jan Daněk.

„Muže zadrželi policisté, naše jednotky se vrací na základny,“ uvedli hasiči na platformě X.

Mladíka policie předala do péče záchranné služby, která na místo vyslala posádku s lékařem. Ti muže okolo 25 let s drobným zraněním horní končetiny převezli do nemocnice, uvedla tisková mluvčí záchranářů Jana Poštová.

Opatření nešťastníky odrazují

Bylo to pravděpodobně poprvé od roku 2007, kdy se někomu podařilo překonat na Nuselském mostě ochrannou bariéru. Původní most Klementa Gottwalda měl od roku 1974 do počátku devadesátých let jen nízké zábradlí, které v roce 1990 doplnil plot z pletiva. Skokem z „mostu sebevrahů“ proto ukončilo život přes tři sta lidí.

Přesná statistika však neexistuje. Předlistopadový režim počet obětí tajil, snad aby nepoškodil Gottwaldovo jméno nebo aby neinspiroval další nešťastníky, kteří by chtěli předčasně ukončit svůj život.

Bariéra nahradila plot v roce 1996, ale ani ta nebyla nepřekonatelná, proto nakonec v roce 2007 přibyla ještě stříška. Další vylepšení představuje bariéra, která má zabránit, aby bariéru někdo překonal z boku. K tomu došlo naposledy v roce 2015. Pak byla boční bariéra ještě zvýšena.

Jak se to tentokrát muži podařilo není jasné. Na linku 112 byl muž nahlášen podle mluvčího hasičů Martina Kavky, až když si všimli projíždějící řidiči, že stojí na bariéře a míří směrem do centra.

Odpověď nemají ani policisté. „Muž se na bariéru dostal někde u hotelu Corinthia. Měl poraněné ruce, možné od toho jak překonával bariéru,“ vysvětluje mluvčí policie Jan Daněk.

V roce 2011 vyrostl v Nuslích pomník, který tragickou smrt desítek sebevrahů připomíná. Lampa sochaře Krištofa Kintery svítí nahoru k mostu, odkud zoufalí lidé skákali.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,

Prodej rodinné domy, 58 m2 - Chlumec nad Cidlinou III
Prodej rodinné domy, 58 m2 - Chlumec nad Cidlinou III

Žiželická, Chlumec nad Cidlinou - Chlumec nad Cidlinou III, okres Hradec Králové
2 990 000 Kč