Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„O dobrou práci nezavadíš“

Česko

Prezident USA Barack Obama chce ve volbách do Kongresu opět získat hlasy mladých, ti jsou ale zklamaní

NEW YORK Linda Carlstonová si přesně vybavuje okamžik, kdy, jak říká, podlehla kouzlu Baracka Obamy. Byl to projev o rase, který budoucí prezident přednesl 18. března 2008 ve Filadelfii. Řeč si vytiskla a na druhý den si Obamova slova začala číst v metru cestou do práce.

Kopie přitom zaujala i ženu, která se usadila vedle Lindy. „Brzy se do debaty o Obamovi zapojil celý vagon. Snad nikdy v životě jsem necítila takovou družnost a nadšení,“ vzpomíná tato dnes 28letá žena.

Linda z demografického hlediska patří k nejoddanějším Obamovým voličům. V roce 2008 ho lidé ve věku od 18 do 29 let podpořili s takovou mohutností, že to některá zdejší média popsala jako obří příbojovou vlnu, jež smetla jakékoliv šance republikánů na zisk prezidentského křesla. Mladí lidé se tehdy při zmínce Obamova jména často usmáli, chytli za srdce nebo se dali do vzrušené debaty, a to třeba právě i v newyorském metru.

Dnes krátce před volbami do amerického Kongresu jsou jejich pocity smíšené, jejich gesta většinou umírněná. U některých dokonce entusiasmus vystřídala apatie. Vtomto rozpoložení bude řada mladých letošní hlasování zřejmě ignorovat. Předpovídá to alespoň řada průzkumů. Například ten zhotovený na Harvardu ukazuje, že demokraty nyní podpoří jen tři z deseti voličů mladších 30 let. Obamu v roce 2008 přitom v této věkové skupině volilo téměř sedm lidí z deseti. „Generace mladých, která pyšně poukazuje na to, že v roce 2008 změnila politiku, je dnes, téměř o tři roky později, politikou natolik zklamaná, že letos možná volit ani nepůjde,“ píše se ve zprávě harvardského průzkumu.

Prezident v posledních týdnech proto opět začal objíždět kampusy některých škol s heslem: „Potřebuji, abyste se opět nadchli pro naši věc.“ Letošní volby do Kongresu jsou přitom zásadní pro jeho reformy. Pokud v nich ztratí většinu, těžko je bude prosazovat.

Snadný život za Clintona „Většinu politiků ani neznám, a žádný z nich mě neuchvátil tak jako Obama. Ani on už dnes pro mě není tak přitažlivý,“ přiznává Portoričanka Carmela Pina Martinezová, která kdysi pracovala jako servírka poblíž Českého centra ve čtvrti Upper East Side. Když jsem ji potkal během demokratických primárek, byla Obamou bez přehánění omámená. „Má tak konejšivý sexy hlas. Naladí tě do pohody,“ popsala své pocity poté, co si poslechla audionahrávku Obamovy autobiografické knihy Dreams from My Father (česky vyšla jako Cesta za sny mého otce). Prezident knihu sám namluvil. „Ani nevím, kde to CD mám,“ říká dnes Carmela.

Její postoj k prezidentovi lze přirovnat k milostnému vztahu, který ztratil na intenzitě. Jeffrey Barnes, další z oddaných Obamových stoupenců, nabízí hlubší pohled do své duše. I jeho jsem poznal krátce před volbami před dvěma lety. Jeffrey se dokonce rozjel do Washingtonu s touhou pro Obamovu vládu pracovat, a to v oblasti obnovitelných zdrojů.

„Řada z nás určitě vystřízlivěla. Ale popravdě, taková vlna euforie se nedá dlouho udržet, to pak můžeš mluvit o drogové závislosti,“ říká nyní Jeffrey s odstupem času. Na rozdíl od Carmely dokáže příčiny svého nynějšího útlumu nadšení popsat. Jeho starší bratr odpromoval v době vlády prezidenta Billa Clintona. Získal prestižní místo, začal vydělávat slušné peníze, je prý spokojený. „Já odpromoval před třemi lety, a kde nic tu nic. O dobrou práci prostě nezavadíš. Mnozí, včetně mě, si nedokázali představit, že by za Obamy mohl být život tak tvrdý. Je těžké žít ideály, když máš hluboko do kapsy,“ dává Jeffrey průchod svým emocím.

Tento dnes 30letý muž ale uznává, že se ve Washingtonu neprosadil kvůli velké konkurenci. Přesto až dotčeně dodává: „Obama je zřejmě tím nejzelenějším prezidentem v historii země, přesto se životní prostředí nakonec nestalo, tak jak sliboval, jeho prioritou.“

Je ale zavádějící tvrdit, že mladí lidé se od Obamy a demokratů odklonili. Navíc při posledních trojích volbách byli pro demokraty voličsky tou spolehlivě nejsilnější skupinou. Při posledních volbách do amerického Kongresu demokraté například obdrželi 60 procent hlasů od mladých lidí do 29 let. Podle nejnovějšího průzkumu, který zadaly televize CBS a list The New York Times, se nyní k urnám chystá jít jen 55 procent lidí této věkové skupiny. Obama u nich přitom v roce 2008 získal 66 procent hlasů. Proto je nynější apatie pro demokraty politicky tak nebezpečná. Linda Carlstonová si to uvědomuje. „Nynější volby jsou stejně důležité jako ty v roce 2008. Těžko se ale bude opakovat tehdejší euforie,“ uznává žena, která je stále připravená demokraty volit.

Najít nového Reagana Zdá se tedy, že ve výhodnější pozici jsou nyní republikáni. Podle agentury Bloomberg demokraté za dva roky Obamovy vlády ztratili 8 procent svých příznivců, republikáni naopak 6 procent získali. Tento trend přivádí některé členy republikánské strany dokonce k optimismu směrem k prezidentským volbám v roce 2012. Sní přitom o tom, že se najde taková osobnost, která většinu mladých lidí přitáhne k jejich straně. Naposledy něco takového v 80. letech minulého století dokázal Ronald Reagan...

O autorovi| EDUARD FREISLER, dopisovatel LN v USA

Autor:

Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.
Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.

Potravinové dózy jsou nepostradatelnou součástí každé domácnosti. Jak ale zajistit, aby v nich potraviny zůstaly dlouho čerstvé? Na to jsme se...