Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

O slovech aneb asi je to omyl...

Česko

Dnes po obědě jsme seděli s rodinou doma a dívali se na závod světového poháru ve slalomu žen, který se odehrával ve Špindlerově Mlýně. A najednou nám tam komentátor řekl, že když bude závodnice „něco“, tak ji budou muset vymárkrovat... A na to konto se rozproudila diskuse o slovech. A zajímavá... Začali jsme se bavit o tom, proč nás obyčejné lidi u nás v Čechách začala obklopovat taková divná slova. Proč si prostě nedá komentátor České televize tu práci, že nepřeloží slovo, které jemu sice zní dávno naprosto srozumitelně... ...ale nám lidem u televize úplně cize. Doteď vlastně nevíme, co se té lyžařce má stát. Jestli ji měli vyřadit, sundat lyže :-) nebo cokoli dalšího. (...)

Táta pracuje ve stavební firmě. Staví nebo pomáhají stavět velké průmyslové stavby nebo obchodní domy nebo cokoli podobného. Vyprávěl nám o chlapíkovi, co měl na vizitce napsáno ředitel logistiky. A prý se ho zeptal, jestli vůbec ví, co to znamená. Vysvětlit to nedokázal. Není to zvláštní? (...)

Moje máma zase říkala, že někde v Plzni, tuším, že v nemocnici na Borech, není záchranka, ale pouze Emergency... Pro padesátiletého člověka, kterého se za totality angličtina nedotkla ani náhodou dost problém pak záchranku najít. Kdyby se nedívala na v televizi na seriál Michaela Crichtona E. R., nevěděla by, že se tedy trefila do správných dveří.

Ale korunu tomu nasadil pan ministr vnitra Langer, který vytváří místa čistě pro české občany a nazývá je Czech point... A není jediný. Český úřad pro české lidi s českým personálem a anglickým názvem. To je absurdita na entou. Člověk by řekl, že když je úředním jazykem země čeština, tak by česky měla fungovat celá státní správa.

Ale asi je to omyl...

lidovky.cz

Založte si svůj blog na www.lidovky.cz Otištěné texty jsou redakčně kráceny

O autorovi| Tom Vild vild.bigbloger. lidovky.cz

Autor: